Nowe osłony antydronowe dla polskich haubic i wyrzutni.

miejska.tv 19 godzin temu
Zdjęcie: Armatohaubica samobieżna K9 z zamontowaną siatką antydronową. Fot.: 1 Mazurska Brygada Artylerii


1. Mazurska Brygada Artylerii poinformowała o próbach nowego typu osłon chroniących przed dronami, jednak zakres testów pozostaje nieznany.

W środę, 7 maja 2025 roku, 1. Mazurska Brygada Artylerii im. gen. Józefa Bema ogłosiła w mediach społecznościowych rozpoczęcie testów osłon antydronowych dla dwóch typów uzbrojenia: 155-mm samobieżnych haubic K9A1 Thunder oraz 122-mm samobieżnych wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta.

Armatohaubica samobieżna K9 z zamontowaną siatką antydronową. Fot.: 1 Mazurska Brygada Artylerii

Na opublikowanych zdjęciach widoczna była haubica K9A1 wyposażona w siatkową osłonę wieży, która stanowi rozbudowaną formę ekranu przeciwkumulacyjnego. W tym przypadku nie zamontowano żadnej osłony na kadłubie pojazdu. W przypadku wyrzutni WR-40 Langusta zastosowano odmienną konstrukcję – moduł wyrzutni rakiet został zabezpieczony osłoną od góry i częściowo z boków, przy czym kabina załogi pozostała całkowicie odsłonięta.

Siatka antydronowa nad blokiem wyrzutni rakiet WR-40 Langusta Fot.: 1 Mazurska Brygada Artylerii

Brygada nie podała szczegółów dotyczących przebiegu testów ani rodzaju użytych bezzałogowców. Wiadomo jednak, iż podobne siatkowe osłony były stosowane z powodzeniem w początkowej fazie wojny rosyjsko-ukraińskiej (2022–2023), kiedy to drony zrzucały na pojazdy amunicję, np. granaty moździerzowe. Tego typu zabezpieczenia nie są jednak skuteczne w starciu z w tej chwili powszechnie wykorzystywanymi dronami FPV, które poruszają się z dużą precyzją i prędkością.

Zaskakuje fakt, iż mimo istnienia nowocześniejszych krajowych rozwiązań, takich jak pancerze reaktywne Pangolin-1 i Pangolin-2, opracowanych przez Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS) z Sulejówka, zdecydowano się na testy prostszych osłon siatkowych. Systemy Pangolin zadebiutowały podczas XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w 2022 roku i stanowią następców znanych wcześniej pancerzy ERAWA-1 i ERAWA-2.

red
źródło: milmag.pl

Idź do oryginalnego materiału