Narodowy Dzień Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa to święto mające przypominać o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 80 lat, które na zawsze odcisnęły piętno na historii Kresów Wschodnich i relacjach polsko-ukraińskich. Ustawa, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, jest wyrazem hołdu dla ofiar i spełnieniem wieloletnich postulatów środowisk kresowych. Czy 11 lipca jest dniem wolnym od pracy? Choć nowe święto budzi duże emocje, nie oznacza zmian w codziennym funkcjonowaniu kraju.
REKLAMA
Zobacz wideo Przez osiemdziesiąt lat spali na bombie. Podczas remontu domu w Suchedniowie pod podłogą ujawniono bombę z okresu II wojny światowej
Nowe święto państwowe. Narodowy Dzień Pamięci - co upamiętnia?
Narodowy Dzień Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa, który obchodzony będzie 11 lipca, ma być hołdem dla naszych rodaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA na Kresach Wschodnich II RP. To właśnie tego dnia w 1943 roku doszło do tak zwanej "krwawej niedzieli", gdy Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała polskie wsie, zabijając tysiące osób - w tym kobiety i dzieci. Według szacunków historyków, w latach 1939-1946 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło ponad sto tysięcy Polaków. Nowe święto ma nie tylko przypominać o tragicznych wydarzeniach sprzed dekad, ale także być odpowiedzią na postulaty środowisk kresowych, które od lat domagały się oficjalnego upamiętnienia ofiar.
Czy 11 lipca jest dniem wolnym od pracy? Chcesz uczestniczyć w uroczystościach – weź urlop
Mimo iż Narodowy Dzień Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa jest świętem państwowym, nie trafił na listę dni ustawowo wolnych od pracy. Oznacza to, iż 11 lipca firmy, urzędy czy sklepy będą funkcjonować normalnie. Kto chciałby uczestniczyć w uroczystościach, musi wziąć urlop. Rząd tłumaczy, iż nowe święto ma przede wszystkim wymiar symboliczny i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla budżetu państwa. Ustawa przewiduje jedynie możliwość, a nie obowiązek organizowania wydarzeń edukacyjnych czy kulturalnych w tym dniu.
Zobacz też: Projekt ustawy o bonie senioralnym. Rząd zajmie się nowym świadczeniem. Może wynieść choćby 2 tys. zł
Choć 11 lipca nie będzie dniem wolnym od pracy, ma ogromne znaczenie symboliczne. Historycy i działacze kresowi podkreślają, iż przez dziesięciolecia temat zbrodni był ignorowany. Teraz państwo oficjalnie oddaje hołd ofiarom, które zginęły tylko dlatego, iż były Polakami. To istotny krok, choć niepozbawiony politycznych emocji - szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.