Wojsko Polskie liczy już ponad 170 tysięcy żołnierzy – mówił w Białej Podlaskiej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Dzisiaj (07.07) na lotnisku w Białej Podlaskiej przysięgę wojskową złożyło 160 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
– To wyjątkowy dzień przede wszystkim dla nowych żołnierzy. Jesteśmy z was dumni – mówił podczas uroczystości generał dywizji Dariusz Lewandowski, zastępca dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. – Przysięga wojskowa to wyjątkowy dzień w życiu każdego żołnierza. Decyzja, aby wziąć udział w szkoleniu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, nie jest łatwa, szczególnie w czasach, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Stajecie się żołnierzami 18 Żelaznej Dywizji, najnowocześniejszej i najszybciej rozwijającej się dywizji w Wojsku Polskim. Przed wami kolejne 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego, prowadzonego przez najlepszych instruktorów oraz dowódców. W dzisiejszych czasach to wielkie wyzwanie i honor poświęcić się służbie dla ojczyzny. Gratuluję rodzicom córek i synów, którzy podjęli to trudne zadanie.
– Wojsko Polskie liczy już ponad 175 tysięcy żołnierzy pod bronią – mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Bardzo dziękuję za to, iż tak wiele osób zgłasza się do służby w Wojsku Polskim. Dziś żołnierze z garnizonu w Białej Podlaskiej złożyli swoją przysięgę. Już dwa lata działa garnizon w Białej Podlaskiej. Przez 20 lat nie było wojska w Białej Podlaskiej. Teraz wróciło życie. Są żołnierze, są już trzy bataliony, czwarty jest formowany. Jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, są perspektywy. Przede wszystkim jest bezpiecznie, dlatego iż są żołnierze Wojska Polskiego. Jest to także istotny impuls gospodarczy dla samego miasta Biała Podlaska, ale także dla całego regionu.
– To bardzo ważne, żeby Polska była bezpieczna – zaznacza minister Błaszczak. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Rosja napadła na Ukrainę, przy naszej granicy toczy się wojna. Dwa lata temu zostaliśmy zaatakowani w sposób hybrydowy z terytorium Białorusi. Ale my reagujemy na te wszystkie zagrożenia. Konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie w nowoczesną broń, w nowoczesny sprzęt, tak żeby odstraszyć agresora, żeby agresor nie odważył się zaatakować naszej ojczyzny. Chciałbym zachęcić wszystkich tych, którzy jeszcze zastanawiają się, co będą robić w życiu, do przystępowania do Wojska Polskiego. Naprawdę warto. Wojsko Polskie gwarantuje dobry start w dorosłe życie.
– Jestem miło zaskoczony tą otoczką organizacyjną. Dotrwaliśmy, po tych 28 dniach, chociaż nie było łatwo – mówi szeregowy Wojciech Doroszuk z Leśnej Podlaskiej. – Do tego, żeby wstąpić do wojska, skłoniły mnie tradycje rodzinne. Szwagier jest w wojsku, siostra jest pracownikiem cywilnym, a żona pracownikiem mundurowym. Będę żołnierzem zawodowym w batalionie saperów w Białej Podlaskiej.
Wielu żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej deklaruje pozostanie w wojsku.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa składa się z dwóch etapów: trwającego 27 dni szkolenia podstawowego oraz trwającego maksymalnie 11 miesięcy szkolenia. Kończy się przysięgą wojskową
RMaj / opr. WM
Fot. PAP/Artur Reszko