Nowość! 85. rocznica wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

wbijamszpile.pl 3 miesięcy temu

1 września 1939 roku o godzinie 4:45 niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” otworzył ogień na polską składnicę wojskową na Westerplatte. Ten atak, będący jednym z pierwszych zbrojnych starć II wojny światowej, zapoczątkował konflikt, który pochłonął miliony istnień ludzkich i przyniósł nieopisane cierpienia. Dziś, 85 lat później, pamięć o tych wydarzeniach jest nie tylko hołdem dla poległych, ale również przestrogą na przyszłość.

Podczas uroczystości na Westerplatte, premier Donald Tusk podkreślił znaczenie pamięci o bohaterach oraz ostateczne wyzwania, przed którymi stoi dzisiejsza Polska.

Cześć bohaterom to także trwały fundament naszego bezpieczeństwa. Budujemy dzisiaj najnowocześniejszą armię w Europie – zaznaczył Tusk, wskazując na inwestycje, jakie Polska czyni w swoją siłę obronną.

Podkreślił również, iż świadomość tej potęgi dociera nie tylko do Polaków, ale także do reszty Europy i świata.

Premier nawiązał do tragicznych wydarzeń z 1939 roku, przypominając, iż bezpieczeństwo narodowe wymaga dwóch kluczowych elementów: patriotyzmu oraz nowoczesnej, dobrze zorganizowanej armii. W kontekście trwających konfliktów za naszą wschodnią granicą, Tusk wyraził obawy o bezpieczeństwo Europy, przypominając o konieczności czujności i gotowości do obrony.

Wartość niepodległości i współczesne zagrożenia

Prezydent Andrzej Duda, w liście odczytanym przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewierę, przypomniał, iż pamięć o okrucieństwach II wojny światowej zobowiązuje nas do strzeżenia wolności i suwerenności. Prezydent Duda odniósł się również do trwającej wojny na Ukrainie, która od ponad 900 dni mierzy się z rosyjską agresją. Podkreślił, iż wspieranie Ukrainy i przeciwdziałanie imperialnym zapędom to nie tylko moralny obowiązek, ale także konieczność dla zapewnienia bezpieczeństwa Polski i całej Europy.

Prezydent zaznaczył, iż pamięć o ofiarach wojny, w tym o bohaterach obrony Westerplatte, powinna skłaniać nas do wzmacniania sił obronnych kraju. Dziś, gdy Europa mierzy się z nowymi zagrożeniami, w tym prowokacjami i wojną hybrydową, niezwykle istotne jest, byśmy nie zapomnieli o ofiarach, które walczyły o naszą wolność.

Historia jako przestroga na Przyszłość

Rocznica wybuchu II wojny światowej jest nie tylko okazją do oddania hołdu poległym, ale także momentem refleksji nad tym, jaką rolę odgrywa historia w kształtowaniu przyszłości. Wydarzenia sprzed 85 lat przypominają, iż wolność i bezpieczeństwo nie są dane raz na zawsze. Wymagają one ciągłej troski, gotowości do obrony i odpowiedzialności za przyszłe pokolenia.

Atak Niemców na Westerplatte stał się symbolem niezłomności i odwagi polskiego żołnierza. Dziś, po latach, musimy zadać sobie pytanie: czy jesteśmy gotowi, by stanąć w obronie naszej suwerenności, tak jak tamci bohaterowie? W obliczu współczesnych zagrożeń, odpowiedź na to pytanie jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału