Nowość! Betonowy napis „Westerplatte” w Gdańsku zmienił położenie

wbijamszpile.pl 1 miesiąc temu

Władze Muzeum II Wojny Światowej poinformowały, iż zmieniła się lokalizacja charakterystycznego punktu na Półwyspie Westerplatte. Chodzi tu o betonowy napis „Westerplatte”.

Betonowy napis „Westerplatte” stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli historycznego pola bitwy na półwyspie Westerplatte. Jego powstanie sięga końca lat osiemdziesiątych XX wieku, kiedy to zdecydowano się na stworzenie elementu wprowadzającego, którego wcześniej, zdaniem wielu, brakowało. Autorstwo rzeźby, a także projektu pomnika Obrońców Wybrzeża, przypisuje się profesorowi Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Franciszkowi Duszeńce.

Prace nad napisem „Westerplatte” były częścią szerszych planów zagospodarowania terenu półwyspu, które miały na celu ożywienie miejsca na pięćdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Niestety, zmiany polityczne i gospodarcze lat 1987–1989, w tym okres kryzysu i przemian ustrojowych, sprawiły, iż wiele z planowanych projektów nie zostało zrealizowanych.

Przykładem może być nowy pawilon wystawowy, który pozostał jedynie na etapie projektów. Udało się jedynie przeprowadzić skromną przebudowę cmentarza Poległych Obrońców Westerplatte.

W pracowni artystycznej

Na poniższym zdjęciu z wnętrza pracowni artystycznej prof. Duszeńki w Gdańsku widać model napisu „Westerplatte”. Fotografia ta, będąca częścią zbiorowej redakcji książki „Franciszek Duszeńko 1925–2008”, pokazuje momenty twórczego procesu, w którym narodził się ten monumentalny symbol.

Przesunięcie i nowa lokalizacja – betonowy napis „Westerplatte”

W związku z prowadzonymi pracami przy budynku Obsługi Ruchu Turystycznego, które realizuje Muzeum II Wojny Światowej z budżetu celowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, napis „Westerplatte” został przesunięty. Betonowa rzeźba znalazła nową, bardziej reprezentacyjną lokalizację u nasady półwyspu i wjazdu na teren pola bitwy, witając przyjezdnych i wprowadzając ich w historyczną atmosferę miejsca.

Potężna konstrukcja

Cała rzeźba waży około 50 ton, ma wymiary 13 metrów na 1,6 metra oraz wysokość około 3 metrów. Najcięższa z liter ważyła aż 10 ton. Konstrukcja składa się z serii wielkich liter, posadowionych indywidualnie na betonowym, monolitycznym fundamencie. Mimo iż litery są wyszczerbione, postrzelone i pokryte stylizowanymi odłamkami, napis pozostaje bardzo czytelny i jednoznaczny. Artysta, Franciszek Duszeńko, doskonale podkreślił silny ładunek emocjonalny, który niesie ta monumentalna rzeźba.

Betonowy napis „Westerplatte” zmienił położenie (FOTO: MIIWŚ)

Symbolika i emocje – betonowy napis „Westerplatte”

Betonowy napis „Westerplatte” nie tylko przypomina o historycznych wydarzeniach, ale także wzbudza głębokie emocje. Choć początkowo miał być surowy, napis został uzupełniony o kolorowe, stylizowane flagi Polski. Te flagi, miejscami wydające się być symbolicznym wyrażeniem opieki medycznej, ofiarności i kapitulacji obrońców Westerplatte, dodają dodatkowy wymiar symboliczny i emocjonalny.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Idź do oryginalnego materiału