Nowość! Chojnice. Pogrzeb ponad 700 ofiar niemieckich zbrodni wojennych

wbijamszpile.pl 3 miesięcy temu

Dziś w Chojnicach odbędą się uroczystości pogrzebowe ponad 700 ofiar niemieckich zbrodni wojennych, popełnionych podczas II wojny światowej. Szczątki tych osób odnaleziono w tzw. Dolinie Śmierci, gdzie w latach 2021-2024 trwały intensywne prace ekshumacyjne prowadzone przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku.

O godzinie 11:00 w Bazylice Mniejszej pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach rozpocznie się Msza święta, która będzie centralnym punktem dzisiejszych uroczystości. Po niej szczątki ofiar zostaną złożone w grobie na cmentarzu ofiar zbrodni niemieckich, przygotowanym przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Słaba ta lekcja historii, skoro ani słowa o tym, kto to wszystko zrobił. Jutro w #Chojnice odbędzie się pogrzeb 700 ofiar zamordowanych przez Niemców. Przebaczenie i pojednanie trzeba budować na prawdzie, miłosierdziu i zadośćuczynieniu. Inaczej to fikcja i propaganda. https://t.co/IwvR7bYMnk pic.twitter.com/pli2knZ7za

— ks. Janusz Chyła 🇵🇱 (@Janusz1967) September 1, 2024

Symboliczne znaczenie pogrzebu – 700 ofiar niemieckich

W uroczystościach weźmie udział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki. Jak zaznaczył, dzisiejszy pogrzeb to nie tylko akt upamiętnienia polskich patriotów, ale również wyraźny sygnał, iż kwestia pamięci o II wojnie światowej i związanych z nią reparacji od Niemiec przez cały czas jest otwarta.

138 trumien ze szczątkami polskich urzędników, nauczycieli, duchownych, robotników i patriotów to głośny sygnał, iż kwestie historyczne i reparacyjne nie mogą zostać zamknięte – podkreślił dr Nawrocki.

Kontynuacja poszukiwań na Pomorzu

IPN planuje kontynuację działań ekshumacyjnych w innych miejscach Pomorza, gdzie mogą znajdować się kolejne zbiorowe mogiły ofiar Zbrodni Pomorskiej z 1939 roku. Mordy te, dokonane przez niemieckich okupantów na polskiej ludności cywilnej, według różnych szacunków pochłonęły życie od 20 tys. do 40 tys. osób.

Dzisiejsze uroczystości to moment refleksji nad tragiczną przeszłością regionu i jednocześnie przypomnienie, iż walka o pamięć i sprawiedliwość wciąż trwa.

Radio Maryja/mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału