Ostatnie wydarzenia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wywołały burzę kontrowersji i niezadowolenia wśród Polaków, którzy cenią prawdę historyczną i pamięć o narodowych bohaterach. Przeciwnicy wywiesili plakaty z logo muzeum w godle III Rzeszy. Mocny protest ma pokazać dokąd zmierza polityka władz muzeum.
Zmiany w ekspozycji głównej muzeum, polegające na usunięciu postaci takich jak rotmistrz Witold Pilecki, święty Maksymilian Kolbe oraz rodzina Ulmów, spotkały się z ostrą krytyką. Te postacie symbolizują heroizm i poświęcenie, które są fundamentem historii Polski i wartości. Ich brak na wystawie jest postrzegany jako wyrok na zapomnienie dla tych, którzy oddali swoje życie za wolność i godność innych.
Obywatele, którzy nie zgadzają się z decyzjami muzeum, zorganizowali akcję informacyjno-protestacyjną, mającą na celu zwrócenie uwagi na próbę zniekształcenia historii i marginalizacji kluczowych postaci z naszej przeszłości.
Logo Muzeum II Wojny Światowej w godle III Rzeszy
W wielu miejscach na ulicach Gdańska wywieszono plakaty sprzeciwiające się tym decyzjom władz muzeum. Ktoś umieścił logo Muzeum II Wojny Światowej w godle III Rzeszy, w miejscu gdzie oryginalnie jest niemiecka sfastyka.
Protestujący podkreślają, iż zapomnienie o takich bohaterach jak Pilecki, Kolbe i Ulmowie to wyraz braku szacunku dla ich poświęcenia i heroizmu – to też promowanie niemieckiej narracji.
Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych radny Prawa i Sprawiedliwości, Aleksander Jankowski.
Ciekawe plakaty pojawiły się na mieście. Widać, iż są w grodzie nad Motławą jeszcze patriotycznie nastawieni mieszkańcy. Żądamy przywrócenia naszych bohaterów w przestrzeń publiczną!
– napisał na platformie X.Petycja i protest społeczny
W odpowiedzi na te działania, portal wbijamszpile.pl zainicjował petycję, domagając się natychmiastowego przywrócenia tych bohaterów na stałą ekspozycję muzealną. Petycja, skierowana do Dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest dostępna online. Każdy z nas może wyrazić swój sprzeciw i poprzeć tę sprawę, podpisując petycję.
Co dalej?
Sprawa jest dynamiczna i budzi wiele emocji. Polacy mają nadzieję, iż petycja oraz protesty społeczne doprowadzą do zmiany decyzji władz muzeum i przywrócenia na stałe postaci, które stanowią istotną część naszej narodowej tożsamości i historii.
W tej sprawie o godz. 17:30 przed gmachem Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się protest.
mn