1 sierpnia w dniu 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego redaktor naczelny portalu wbijamszpile.pl Maciej Naskręt skierował petycję podpisaną przez ok. 3 tys. osób do władz Muzeum II Wojny Światowej.
Petycja wyrażała obawy dot. zmian na wystawie w MIIWŚ.
Do pisma odniósł się dr Janusz Marszalec Zastępca Dyrektora ds. Naukowych w imieniu dyrekcji i autorów wystawy.
Szanowny Panie Redaktorze,
w nawiązaniu do przesłanego przez Pana listu dziękujemy za wyrażenie swojego punktu widzenia oraz troskę o zachowanie pamięci historycznej. Z uwagą wysłuchujemy opinii na nasz temat, zarówno głosów krytyki, jak i tych wyrażających zaufanie do naszych działań. Już w lipcu tego roku zapewniliśmy, iż rodzina Ulmów i o. Maksymilian Kolbe będą mieli swoje miejsce na wystawie głównej.
Postać rotmistrza Witolda Pileckiego jest upamiętniona na wystawie Muzeum II Wojny Światowej – w części zatytułowanej „Groza wojny” znajduje się karta z raportu z pobytu w obozie i fotografia obozowa rotmistrza. Oprócz tego na placu przed budynkiem Muzeum znajduje się pomnik Witolda Pileckiego, a historia tego bohatera jest przedstawiona na stojących obok ekspozytorach wystawy plenerowej. W muzealnym sklepie jest także dostępna publikacja Jacka Pawłowicza poświęcona rotmistrzowi Pileckiemu. Podejmujemy działania, żeby opowieść o tym polskim bohaterze na wystawie głównej również została wzbogacona o kolejne elementy.
Pragniemy Pana zapewnić, iż wszelkie zmiany na wystawie są i będą konsultowane z zespołem ekspertów, który dba o to, by były one spójne z aktualna wiedzą historyczną oraz z przesłaniem całej ekspozycji. Oprócz pracowników MIIWŚ są w nim naukowcy z innych ośrodków muzealnych i instytucji naukowych. Nad ostatecznym kształtem elementów ekspozycji poświęconej o. Maksymilianowi Kolbemu i rodzinie Ulmów pracujemy z ekspertami z Muzeum Auschwitz i Muzeum Ulmów w Markowej.
Działania MIIWŚ wynikają z dbałości o jakość merytoryczną i narracyjną wystawy głównej, a także prawdę historyczną. W naszym odczuciu to właśnie przedstawienie bohaterów z błędami lub doklejanie” ich w przypadkowych miejscach na wystawie nie jest adekwatne do szacunku, jakim powinno się obdarzać te postacie. Jesteśmy im winni pokazanie historii w sposób jak najbardziej rzetelny, choćby jeżeli z tego powodu jesteśmy narażeni na krytykę. Zmiany wymagają też spokoju i czasu, co wynika ze współpracy z innymi instytucjami oraz kwestii organizacyjnych. Postaramy się jednak, by nastąpiły one w najwcześniejszym możliwym terminie.
Wierzymy w to, iż zaproponowana przez nas forma opowiedzenia o tych postaciach zostanie przyjęta ze zrozumieniem i satysfakcją odwiedzających
Skan pisma do portalu
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: Miejsce Pamięci i Edukacji
Historia i idea powstania
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto 23 marca 2017 roku. Jego celem jest upamiętnienie tragedii i heroizmu związanych z II wojną światową oraz edukacja przyszłych pokoleń. Inicjatywa powstania muzeum była odpowiedzią na potrzebę stworzenia miejsca, które kompleksowo przedstawi historię tego globalnego konfliktu z perspektywy polskiej oraz międzynarodowej.
Architektura i lokalizacja
Muzeum znajduje się w centrum Gdańska, miasta, które odegrało kluczową rolę w początkowych wydarzeniach z lat 1939-1945. Budynek muzeum, zaprojektowany przez zespół architektów pod kierownictwem Daniela Libeskinda, wyróżnia się nowoczesnym i awangardowym designem. Jego charakterystyczna wieża stanowi symbol pamięci i refleksji nad przeszłością.
Wystawy stałe i czasowe
Wystawa stała muzeum zajmuje ponad 5 000 metrów kwadratowych i jest jedną z największych wystaw historycznych na świecie. Składa się z trzech głównych części: „Drogi do wojny”, „Grozy wojny” oraz „Długiego cienia wojny”. Każda z tych części przedstawia inne aspekty konfliktu, od przyczyn jego wybuchu, przez brutalność działań wojennych, po skutki dla świata po 1945 roku.
W muzeum regularnie realizowane są również wystawy czasowe, które skupiają się na różnych aspektach wojny i jej dziedzictwie. Ostatnio prezentowano wystawy poświęcone m.in. życiu codziennemu w okupowanej Polsce oraz historii ruchu oporu.
Działalność edukacyjna i naukowa
Muzeum II Wojny Światowej prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną. Organizuje warsztaty, lekcje muzealne oraz seminaria, które mają na celu przybliżenie historii wojny młodzieży i dorosłym. Ponadto, instytucja angażuje się w projekty badawcze, publikacje naukowe oraz współpracuje z innymi ośrodkami badawczymi na całym świecie.
Znaczenie Muzeum dla Społeczeństwa
Muzeum II Wojny Światowej pełni istotną rolę w kształtowaniu świadomości historycznej społeczeństwa. Przypomina o tragicznych skutkach wojny i podkreśla znaczenie pokoju oraz międzynarodowej współpracy. Jest to miejsce, które pozwala zrozumieć, jak wydarzenia sprzed kilku dekad wpłynęły na współczesny świat.
mn