Nowość! Pilecki, Kolbe i rodzina Ulmów usunięci z Muzeum IIWŚ

wbijamszpile.pl 5 miesięcy temu

– Tego typu zachowania zostaną panu prof. dr hab. Rafałowi Wnukowi zapamiętanie, Polacy tego nie zapomną – powiedział dr Karol Nawrocki na wieść o zmianach na wystawie stałej w Muzeum II Wojnie Światowej. Zdaniem Nawrockiego wystawa po aktualnych zmianach została zubożona. Wygrywa niemiecka narracja w muzeum.

Od 2017 roku, pod kierownictwem dr. Karola Nawrockiego, dyrektora muzeum, doszło do serii zmian, które zdaniem wielu poprawiły założenia wystawy. Obecne władze Muzeum przekonują, iż zmiany te, poczynione zostały bez konsultacji z twórcami oryginalnego scenariusza, zostały uznnane za jeden z największych skandali w dziedzinie polskiej polityki historycznej.

Polityka wpływa na historię

Zmiany, które wprowadził Nawrocki, spotkały się z ostrą krytyką ze strony autorów pierwotnej koncepcji wystawy, w tym Pawła Machcewicza, Janusza Marszałca, Piotra M. Majewskiego oraz Rafała Wnuka. Ich zdaniem, nowe elementy narzuciły jednostronną wersję historii, co spowodowało, iż spór ideowy przerodził się w proces sądowy.

Nocne usunięcie polskich bohaterów

Szczyt skandalu miał miejsce nocą z 24 na 25 czerwca 2024 roku, kiedy to, jak informuje Karol Nawrocki, z wystawy usunięto bez większego rozgłosu postacie takie jak rotmistrz Witold Pilecki, święty Maksymilian Kolbe oraz rodzina Ulmów, co spotkało się z falą krytyki.

„Jesteśmy w Gdańsku, gdzie nocą z 24/25 czerwca 2024 roku – po cichu, z ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II WŚ zostali usunięci Polscy Bohaterowie: rotmistrz Witold Pilecki, święty Ojciec Maksymilian Kolbe, po błogosławionej rodzinie Ulmów została czarna ściana,” mówi Nawrocki.

Wielu uznać może te działanie za symboliczne „wymazanie” ważnych aspektów polskiego dziedzictwa.

🇵🇱Jesteśmy w Gdańsku, gdzie nocą z 24/25 czerwca 2024 roku – po cichu, z ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II WŚ zostali usunięci Polscy Bohaterowie: rotmistrz Witold Pilecki, święty Ojciec Maksymilian Kolbe, po błogosławionej rodzinie Ulmów została… pic.twitter.com/5zjWDGwdiS

— Karol Nawrocki (@NawrockiKn) June 25, 2024

– Tego typu zachowania zostaną panu prof. dr hab. Rafałowi Wnukowi zapamiętanie, Polacy tego nie zapomną – powiedział dr Karol Nawrocki na wieść o zmianach na wystawie stałej w Muzeum II Wojnie Światowej. Zdaniem Nawrockiego wystawa po aktualnych zmianach została zubożona. Wygrywa niemiecka narracja w muzeum.

Wracamy do Początków

W odpowiedzi na tę kontrowersyjną decyzję, nowe kierownictwo muzeum, na czele z Rafałem Wnukiem i Januszem Marszałcem, postanowiło przywrócić pierwotną wersję wystawy. 8 maja 2024 roku, po siedmiu latach, na wystawie ponownie pojawił się film Mateusza Subiety, który zamyka ekspozycję, ukazując ważne wydarzenia powojenne i podkreślając, iż pokój jest wartością, o którą trzeba nieustannie dbać.

Reformy i perspektywy na przyszłość

Obecne kierownictwo muzeum zapowiada dalsze działania mające na celu odtworzenie spójności i integralności wystawy. Zamierzają oni, aby „polityka historyczna” była narzędziem służącym wszystkim obywatelom i pozwalała na rzetelne, niewykluczające przedstawienie historii, zgodne z naukowymi badaniami.

Ta skandaliczna decyzja i jej skutki to przestroga, jak delikatna jest granica między historią a polityką oraz jak ważna jest niezależność instytucji kultury od wpływów politycznych. Działania te pokazują również, iż odpowiedzialność za przekaz historyczny jest kluczowa nie tylko dla naukowców, ale i dla wszystkich obywatela.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Idź do oryginalnego materiału