Brytyjskie Ministerstwo Obrony zauważyło w swojej ostatniej aktualizacji wywiadowczej, iż w Rosji w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano rekordowy wzrost liczby niepełnosprawnych mężczyzn w wieku 31-59 lat.
Analiza rosyjskiego funduszu emerytur i ubezpieczeń społecznych, przeprowadzona przez niezależny portal Wiorstka, wskazuje, iż w latach 2022-2023 liczba ta wzrosła o 507 tysięcy, osiągając 1,67 miliona, co stanowi wzrost o 30% w porównaniu z poprzednim rokiem. Jest to największy wzrost od ośmiu lat, kiedy to zaczęto zbierać dane w tej kategorii.
Zdaniem rosyjskich demografów, którzy rozmawiali z portalem Wiorstka, ten znaczny przyrost liczby niepełnosprawnych mężczyzn jest prawdopodobnie związany ze wzrostem liczby inwalidów wojennych, co niemal na pewno jest efektem trwającej wojny na Ukrainie.
Obok niepełnosprawnych mężczyzn są też zabici
Brytyjski resort obrony podkreśla, iż większość z 335 tysięcy ofiar poniesionych przez rosyjskie siły zbrojne na Ukrainie to ranni żołnierze. Odnotowano również, iż średnia dzienna liczba ofiar wśród rosyjskich żołnierzy wzrosła od rozpoczęcia ofensywy jesienią 2023 roku, osiągając szczytowy poziom 983 ofiar dziennie, co jest najwyższym wskaźnikiem od początku konfliktu.
Ministerstwo zwraca uwagę, iż ten rekordowy przyrost liczby osób z niepełnosprawnościami i rannych żołnierzy będzie miał znaczący wpływ na rosyjski system świadczeń medycznych i socjalnych, sugerując długoterminowe konsekwencje dla rosyjskiego społeczeństwa i państwa wynikające z konfliktu zbrojnego na Ukrainie.
Dążenia Rosji
Rosja dąży do rozszerzenia swojego wpływu na terytorium byłego Związku Radzieckiego, co widoczne jest w jej działaniach w Gruzji w 2008 roku oraz aneksji Krymu w 2014 roku. Wojna w 2022 roku jest kontynuacją tej polityki, mając na celu dalszą dominację nad Ukrainą oraz potencjalne włączenie jej terytorium do Rosji.
16 marca mija 751 agresji Moskwy na Kijów.
mn