
Rozpoczęły się prace na terenie Zespołu Pałacowo - Parkowego w Taczanowie Drugim w pow. pleszewskim. Nowi właściciele, którzy odkupili nieruchomość od spadkobierców Marii i Jana Taczanowskich, zamierzają jej przywrócić pierwotne założenie nadane przez właścicieli w końcówce XVIII wieku.
Początki założenia pałacowo - parkowego w Taczanowie Drugim sięgają końca XVIII wieku a rozbudowane zostało w 1853 roku dla rodziny Taczanowskich herbu Jastrzębiec w stylu klasycyzmu berlińskiego. Do 1939 roku, kiedy to zmuszono ordynata Taczanowskiego i jego rodzinę do opuszczenia Taczanowa, było to kwitnące i doskonale zorganizowane gospodarstwo rolne. Po wojnie właściciele nie mieli tu wstępu, w pałacu była siedziba PGR-u, w pozostałych pomieszczeniach mieszkania.
na fot.:
stara litografia z lat 80. XIX wieku / aktualnie w zasobach jednego z muzeów w Berlinie - to jedna ze wskazówek w którym kieruku ma iść rewitalizacja
W 2013 roku, zniszczony pałac oraz park krajobrazowy odzyskały wnuczki Taczanowskich, w 2018 roku sprzedały posiadłość. Nowy właściciel - spółka Pałac Taczanów zamierza przywrócić pierwotne założenie pałacowo - parkowe, odbudować obiekty, które w ciągu 80 powojennych lat, się rozsypały lub zburzono. Unikalne w skali kraju ceglane zabudowania będą z pietyzmem odtworzone, chociaż będą pełnić inne funkcje niż za Taczanowskich. Docelowo ma tu powstać zakład odnowy biologicznej i tak jak za Taczanowskich, miejsca pracy dla okolicznych mieszkańców. Park będzie otwarty dla wszystkich, zaś kaplica z grobami Taczanowskich, będzie przez cały czas służyć parafii w Sowinie.
na fot.: prezes spółki Pałac Taczanów Łukasz Goździewicz z projektami
Autor:







