Żołnierze Niezłomni, ich działalność i walka o wolną Ojczyznę oraz wpływ biografii tych osób na współczesną młodzież – to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas spotkania z dr Katarzyną Sabat, autorką publikacji Pedagogiczne implikacje patriotycznej działalności Tadeusza Gajdy „Tarzana” (1924-1946) oraz dr. Wojciechem Hanusem, autorem publikacji Przeciwko dwóm okupantom. Z działalności konspiracyjnej Jana Turzynieckiego „Mogiłki” i oddziału Zrzeszenia WiN Jana Leonowicza „Burty”, jakie odbyło się w Akademii Zamojskiej.
Wydarzenie uroczyście rozpoczął dr hab. Ryszard Skrzyniarz, prorektor AZ ds. nauki i współpracy z zagranicą, który pogratulował autorom osiągnięć i publikacji. Wyrazy uznania dla autorów złożyła również dr inż. Agata Waszek, dyrektor Instytutu Pedagogiki AZ. Następnie spotkanie poprowadziła Dominika Lipska z Działu Promocji i Rekrutacji AZ, która przybliżyła publiczności tematykę publikacji oraz sylwetki autorów.
– Tematyką podziemia niepodległościowego zajmuję się od 20 lat. Pochodzę z powiatu lubaczowskiego, który graniczy z powiatem tomaszowskim. Od okresu studiów zgłębiam wiedzę na temat podziemia na tych terenach. Zarówno Jan Turzyniecki „Mogiłka” jak też Jan Leonowicz „Burta” swoimi życiorysami mogliby obdarzyć co najmniej kilkanaście innych osób. To ludzie, którzy mieli pełną świadomość podjętej walki i tego, iż przyjdzie im za to zapłacić najwyższą cenę. W ich życiorysach znajdziemy zarówno szalone lata młodości, lata wojny i okupacji, odnajdziemy również miłość, a także to co najistotniejsze, czyli walkę zarówno przeciwko zniewoleniu niemieckiemu, jak też radzieckiemu – mówił dr Wojciech Hanus z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej który jako pierwszy zaprezentował swoją publikację Przeciwko dwóm okupantom. Z działalności konspiracyjnej Jana Turzynieckiego „Mogiłki” i oddziału Zrzeszenia WiN Jana Leonowicza „Burty”.
W swojej książce dr Katarzyna Sabat, wykładowca Instytutu Pedagogiki AZ, przedstawiła pedagogiczny wymiar biografii Tadeusza Gajdy ps. „Tarzan” – żołnierza, młodego dowódcy oddziału antykomunistycznego walczącego na terenie byłego powiatu tarnobrzeskiego w latach 1945-1946, który swoje życie poświęcił w obronie niezawisłości kraju.
– Biografia Tadeusza Gajdy może uczyć patriotyzmu, rezygnacji z własnego dobra na rzecz dobra ogółu. Ponadto pokazuje, jak ważne w życiu człowieka są zasady moralne i postępowanie zgodnie z nimi. Biografie i posługiwanie się nimi w kontekście pedagogiki są bardzo cennym narzędziem w kształtowaniu obywateli gotowych stanąć do walki w obronie własnego kraju i w razie potrzeby złożyć ofiarę z własnego życia – tłumaczyła w trakcie spotkania dr Katarzyna Sabat z Instytutu Pedagogiki Akademii Zamojskiej.
Podczas spotkania odbyła się projekcja filmu Kobos. Ocalić od zapomnienia poprzedzona słowem wstępu Magdaleny Szczepańskiej – prezes Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach, która przybliżyła publiczności postać Stefana Kobosa ps. „Wrzos”.
Spotkanie autorskie odbyło się 30 października br. w auli Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych AZ przy ul. Sienkiewicza 22. Organizatorami wydarzenia były: Instytut Pedagogiki Akademii Zamojskiej oraz Ośrodek Badań Biograficznych AZ.