OBW 2024. Pod osłoną nocy wędrówka na Luboń Wielki

tv28.pl 1 miesiąc temu

To była ekstremalna wędrówka nie tylko ze względu na powoli zapadające ciemności, które towarzyszyły turystom na Luboń Wielki, ale też na padający deszcz, który sprawił, iż łatwo nie było. Organizatorem spotkania był Związek Podhalan w Rabce Zdroju, a także rabczański Urząd Miasta.

Szlakiem niebieskim z Rabki Zaryte blisko 100 – osobowa grupa piechurów pod opieką Mieczysława Kapiewicza wspinała się na szczyt jednego z siedmiu tysięczników w Beskidzie Wyspowym.

Po około 2 godzinach już byliśmy na Luboniu Wielkim. To jeden z najbardziej popularnych celów wędrówki. Tutaj bowiem znajduje się wybudowane przed II wojną światową charakterystyczne schronisko. Miejsce to może być początkiem lub końcem liczącego 137 km Małego Szlaku Beskidzkiego.

Tradycyjnie były tańce i akcyjne konkursy. Nagrody dla uczestników konkursów wręczał sekretarz Urzędu Miasta i Gminy w Rabce Zdroju Robert Wodziak.

Wyniki konkursów:

Najmłodszy turysta: Pola Bogacz (5,5 roku), Jordanów

Najstarszy: Józef Żurek (83 lata), Rabka- Zdrój

Uczestnik z najdalszego zakątka:

Polski: Zofia Pellech, Koło, Wielkopolska

Świata: Zuzanna Stach, Eindhoven, Holandia

Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Rabce Zdroju:

I m Katarzyna Wąchała, Dobra

II m Patrycja Wróbel, Laskowa

Najmilsza turystka: Aleksandra Wnękowicz, Rabka- Zdrój

Najmilszy: Konrad Koza, Dobra.

Rodzinne Odkrywanie: Rodzina Dobrowolskich i Kościelniaków z Rabki-Zarytego i Mszany Dolnej.

Laureaci konkursu tańców regionalnych: Agnieszka Adamek, Sucha Beskidzka, Patrycja Hojnic, Kraków i Mateusz Biedroń, Rabka.

Mszę św. dla turystów odprawili wspólnie ksiądz Tadeusz Bogucki, proboszcz w parafii w Rabce Zarytem, a także ks. Paweł Duźniak z Parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Rabce- Zdroju.

A po wizycie na Luboniu Wielkim warto odwiedzić Rabkę. Jest tutaj gdzie się przespać, oczywiście coś zjeść i zobaczyć miejsca, które poleca turystom pan Kazimierz Zapała.

Organizator projektów: Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego.

Zadanie publiczne pn. „Odkryj Beskid Wyspowy 2024 Główny Szlak Beskidu Wyspowego” dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki zgodnie z zawartą umową nr 2024/0022/2764/UDOT/DT/BP/IS z dnia 13.06.2024r.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Gościnna”.

Fot. Roland Mielnicki

Idź do oryginalnego materiału