„Oczko” wojskowych lekkoatletów

polska-zbrojna.pl 2 dni temu

Już po raz setny lekkoatleci walczyli o medale mistrzostw Polski. Na jubileuszowym czempionacie 21 medali – siedem złotych, dziewięć srebrnych i pięć brązowych – zdobyli reprezentanci Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Po raz dziesiąty mistrzynią kraju została st. szer. spec. Joanna Linkiewicz. A po raz dziewiąty tytuł mistrzowski wywalczył st. szer. Marcin Krukowski.

Dziesiąty tytuł mistrzyni kraju st. szer. spec. Joanna Linkiewicz zdobyła w biegu na 400 m przez płotki. Na bieżni w Bydgoszczy na stadionie im. ppłk. Zdzisława Krzyszkowiaka triumfowała z czasem 56,58 s. Na mecie wyprzedziła o 0,55 s Izabelę Smolińską i o 0,80 s Annę Gryc. Dziesięciokrotna mistrzyni kraju niedawno wróciła do treningów po przerwie macierzyńskiej. Dopiero dwa tygodnie przed mistrzostwami w Bydgoszczy wystartowała po raz pierwszy w tym sezonie. Dwukrotnie brała udział w igrzyskach olimpijskich – w Rio de Janeiro (2016) i w Tokio (2021), gdzie dotarła do półfinału. Jest wicemistrzynią Europy z 2016 roku i halową wicemistrzynią świata w sztafecie 4 × 400 m z 2018 roku.

Z kolei dziewiąty tytuł mistrzowski wywalczył w rzucie oszczepem st. szer. Marcin Krukowski. Złoty medal zapewnił sobie już rzutem w pierwszej serii na odległość 81 m 31 cm. Później jeszcze w dwóch kolejkach posłał oszczep poza granicę 90 m. Srebro zdobył Cyprian Mrzygłód z wynikiem 80 m 37 cm, a brąz Mateusz Kwaśniewski (76 m 11 cm). Krukowski ma w swojej kolekcji 11 medali mistrzostw Polski – oprócz dziewięciu tytułów mistrzowskich wywalczył jeszcze po jednym srebrnym i brązowym krążku.

Po raz czwarty z rzędu tytuł mistrzyni kraju w biegu na 400 m wywalczyła w Bydgoszczy st. szer. Natalia Kaczmarek. Obecna wicemistrzyni świata w biegu po złoto wyprzedziła dwie koleżanki z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Triumfowała z czasem 50,77 s. Drugie miejsce wywalczyła st. kpr. Marika Popowicz-Drapała. Trenująca na co dzień na bydgoskim stadionie reprezentantka Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz Stowarzyszenie Lekkoatletyczne uzyskała wynik 51,42 s. Z kolei trzecia na mecie st. szer. spec. Justyna Święty-Ersetic biegła 52,13 s.

Pozostałe cztery złote medale dla CWZS-u zdobyli: szer. Adrianna Laskowska w trójskoku (w najlepszej próbie skoczyła 13,74 m), st. szer. spec. Klaudia Kardasz w pchnięciu kulą (najdalej pchnęła kulę w szóstej serii – na odległość 18,52 m), szer. Norbert Kobielski w skoku wzwyż (zwycięstwo zapewnił mu pierwszy skok w konkursie, w którym pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2 m 16 cm) i st. szer. Angelika Sarna w sztafecie 4 × 400 m kobiet (po złoto i rekord mistrzostw kraju w drużynie Klubu Sportowego Akademickiego Związku Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie pobiegła wraz z Weroniką Bartnowską, Karoliną Łozowską i Anną Gryc).

Spośród lekkoatletów CWZS-u tytuły wicemistrzowskie poza st. kpr. Popowicz-Drapałą wywalczyło ośmioro żołnierzy. Srebro zdobyli: st. szer. Angelika Sarna w biegu na 800 m, szer. Magdalena Bokun w skoku w dal, st. szer. spec. Mateusz Borkowski w biegu na 800 m, st. szer. Damian Czykier w biegu na 110 m przez płotki, szer. Dawid Tomala w chodzie sportowym na 10 000 m, st. szer. spec. Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą, mat Wojciech Nowicki w rzucie młotem i st. szer. spec. Justyna Święty-Ersetic w sztafecie 4 × 400 m kobiet (po srebro pobiegła wraz z koleżankami z KS AZS AWF Katowice: Julią Korzuch, Martyną Guzowską i Zofią Tkocz).

Z kolei brązowe medale spośród sportowców CWZS-u poza st. szer. spec. Justyna Święty-Ersetic wywalczyło czworo zawodników. W finale biegu na 800 m na trzeciej pozycji stawiła się na mecie st. szer. Martyna Galant. St. szer. spec. Malwina Kopron była zaś trzecia w konkursie rzutu młotem. Plut. Paweł Wojciechowski wywalczył zaś po raz 11. medal mistrzostw seniorów na otwartym stadionie w skoku o tyczce – w kolekcji ma więc pięć złotych, dwa srebrne i cztery brązowe krążki. Z kolei st. szer. spec. Mateusz Borkowski, specjalizujący się w biegach na 800 m, wspomógł klubową sztafetę 4 × 400 m KS AZS AWF Warszawa i biegnąc na ostatniej zmianie, zapewnił jej brąz. Wraz z nim biegli: Dariusz Kowaluk, Dominik Adamczewski i Mateusz Makowski.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw triumfowała reprezentacja AZS UMCS Lublin z dorobkiem pięciu złotych krążków, trzech srebrnych i trzech brązowych. Drugie miejsce zajął KS AZS AWF Katowice (cztery złote, trzy srebrne, jeden brązowy), a trzecie – KS Podlasie Białystok (trzy złote, dwa srebrne, jeden brązowy). Medale zdobyli reprezentanci 50 klubów.