![](https://images4.polskie.ai/images/289565/27605495/a41ef5b0ba37bc176dc417ec60910626.jpg)
![](https://images4.polskie.ai/images/289565/27605495/5f26b1e9bd5e77511f6b92a8922315f6.jpg)
- — Nie będziemy tolerować mieszania się w nasze wybory przez osoby spoza kraju. Decyzje dotyczące naszej demokracji leżą wyłącznie w naszym rękach — podkreślił
- J.D. Vance, w swoim wystąpieniu, zdecydowanie krytykował europejskie systemy demokratyczne, odnosząc się szczególnie do przyjętej w Niemczech „zapory ogniowej” wobec AfD
- Podczas MSC Scholz zapowiedział plany reformy Paktu na rzecz stabilności i wzrostu. Niemcy deklarują gotowość do czasowego poluzowania fiskalnych ograniczeń, aby umożliwić państwom UE zwiększenie wydatków na zbrojenia
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onet
W swoim przemówieniu Scholz zwrócił uwagę, iż 20 km od miejsca obrad znajduje się były obóz koncentracyjny w Dachau, symboliczne przypomnienie o tragicznym rozdziale niemieckiej historii. Vance, który odwiedził miejsce pamięci, wpisał do księgi pamiątkowej słowa wzywające do walki o to, aby Holocaust i podobne tragedie nigdy więcej się nie powtórzyły. Scholz w odpowiedzi podkreślił, iż to „nigdy więcej” jest fundamentem odpowiedzialności Niemiec i ich demokracji.
Kanclerz ostro skomentował postawę partii AfD, oskarżając ją o bagatelizowanie nazistowskich zbrodni, czego nie można pogodzić z historycznym przesłaniem „nigdy więcej”. Zwrócił też uwagę na niedopuszczalność zagranicznych ingerencji w demokratyczne procesy w Niemczech.
— Nie będziemy tolerować mieszania się w nasze wybory przez osoby spoza kraju. Decyzje dotyczące naszej demokracji leżą wyłącznie w naszym rękach — podkreślił.
Spotkanie Vance’a z AfD wywołuje kontrowersje
Vance, w swoim wystąpieniu, zdecydowanie krytykował europejskie systemy demokratyczne, odnosząc się szczególnie do przyjętej w Niemczech „zapory ogniowej” wobec AfD. Demokratyczne ugrupowania od lat izolują tę partię z uwagi na jej rewizjonistyczne podejście do historii, prorosyjskie sympatie i ostentacyjny eurosceptycyzm.
Wiceprezydent USA podczas wizyty w Niemczech spotkał się z kandydatką AfD na kanclerza Alice Weidel, jednak unikał rozmów ze Scholzem, pogłębiając dyplomatyczne napięcia.
Inwestycje zbrojeniowe priorytetem Europy
Podczas MSC Scholz zapowiedział plany reformy Paktu na rzecz stabilności i wzrostu. Niemcy deklarują gotowość do czasowego poluzowania fiskalnych ograniczeń, aby umożliwić państwom UE zwiększenie wydatków na zbrojenia. Zdaniem kanclerza odnowienie inwestycji wojskowych w Europie pozwoliłoby odciążyć Stany Zjednoczone i wzmocnić pozycję NATO.
Scholz podkreślił, iż Niemcy są gotowe, by odegrać w tym procesie kluczową rolę. Proponowane zmiany miałyby zachować solidność fiskalną UE, a wyjątek z zakresu paktu byłby „ograniczony czasowo”.
Kanclerz wyjaśnił, iż Europa musi zintensyfikować swoje działania na rzecz pokoju i bezpieczeństwa, podkreślając, iż wojna w Ukrainie wymaga nowych rozwiązań budżetowych. Aby utrzymać zobowiązania NATO na poziomie 2 proc. PKB, Niemcy po 2028 r. będą potrzebowały dodatkowych 30 mld euro rocznie na wydatki wojskowe. Obecny specjalny fundusz Bundeswehry w wysokości 100 mld euro, uruchomiony po agresji Rosji na Ukrainę, jest już niemal całkowicie rozdysponowany.
— Niemcy nie zgodzą się na żaden „pokój będący dyktatem” i będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie konieczne — zapewnił Scholz. Jego zdaniem jednym z kluczowych kroków jest odejście od konstytucyjnego ograniczenia zadłużenia, aby zabezpieczyć środki na przyszłe potrzeby obronne.