Opolskie wakacje ponad pół wieku temu

opolska360.pl 1 rok temu

O tym jak kiedyś wyglądały opolskie wakacje możemy się przekonać dzięki fotografiom Adama Śmietańskiego. Do Opola przyjechał w 1945 roku, wraz z falą przesiedleńców z Kresów mających zasiedlić „ziemie odzyskane”. Tego samego roku założył w centrum miasta atelier Foto-Wrzos.

Adam Śmietański to jeden z fotografików, którym zawdzięczamy utrwalenie na zdjęciach obrazów z powojennego miasta. W kolejnych latach Śmietański uwieczniał odbudowę, a potem rozwój Opola. Uwieczniał też codzienność mieszkańców miasta i regionu. Nie tylko w pracy, ale i czasie wolnym.

I właśnie na tej ostatniej grupie zdjęć postanowiliśmy się skupić. Adam Śmietański w latach 60. wykonał szereg fotografii ukazujących, jak się niegdyś wypoczywało na terenie Opolszczyzny. Możemy zobaczyć domki letniskowe nad jeziorami w Turawie i Otmuchowie. Kiedyś o możliwość nocowania w takich pawilonach zabiegało wiele osób. Wedle obecnych standardów i oczekiwań letnicy oczekiwaliby pewnie, aby im płacić za to, iż w nich śpią.

Na zdjęciach widzimy też wypoczywających nad wspomnianymi jeziorami, jak i nad Kąpieliskiem Leśnym w Pokrzywnej. Mamy też widok na szczyt Kopy Biskupiej i wieży widokowej jeszcze sprzed jej restauracji.

Wakacyjne aktywności

Adam Śmietański fotografował też inne wakacyjne aktywności. To dzieci palące słomę na polu, mali kibice żużla w Opolu czy chłopcy huśtający się w Paczkowie. Możemy się przekonać, jak ponad pół wieku temu wyglądała okolica Domku Lodowego w Opolu i iż wtedy pływanie łódkami po Stawie Zamkowym nie było niczym niezwykłym. Jest też fotografia dziewczynki, która wyprowadza lalkę w wózku nad Odrą od strony Zaodrza.

Prezentowane zdjęcia w oryginale były czarno-białe. Pokolorowaliśmy je jednak z pomocą sztucznej inteligencji, przez co zyskały dodatkowy wymiar. Dzięki temu uwiecznione sytuacje nie wydają się tak odległe w czasie. Te kadry to niezwykłe świadectwo historii. Tym bardziej szkoda więc, iż Adam Śmietański był aktywnym fotografem tylko do początku lat 70. Potem zaprzestał działalności. Zmarł w 1992 roku.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „Opolska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału