Pancerny Poznań

polska-zbrojna.pl 5 godzin temu

To właśnie tu mają być serwisowane czołgi Abrams i Leopard, tutaj też ma trafić produkcja ciężkiego bojowego wozu piechoty. W Poznaniu powstaną Wielkopolskie Zakłady Pancerne. Stanie się to możliwe dzięki scaleniu Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych i przedsiębiorstwa H. Cegielski-Poznań. Dziś podpisany został list intencyjny w tej sprawie.

To historyczna chwila nie tylko dla Poznania. Już niebawem w mieście powstanie potężna firma z sektora zbrojeniowego. Połączy ona kompetencje Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych i słynnych zakładów Cegielskiego. Dziś w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przedstawiciele rządu, lokalnego przemysłu i Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisali trzy dokumenty, które otwierają drogę do utworzenia spółki pod nazwą Wielkopolskie Zakłady Pancerne im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu SA.

Parafowane porozumienia to dwa listy intencyjne. Jeden zapowiada powołanie nowego podmiotu, drugi – porozumienie pomiędzy wierzycielami Cegielskiego. Trzeci dokument to umowa społeczna umożliwiająca przetrwanie i rozwój tegoż zakładu. – Otwieramy nowy rozdział dla Poznania. Tworzymy perspektywę rozwoju, dajemy gwarancję miejsc pracy i budujemy silny podmiot dla polskiego bezpieczeństwa – podkreślał podczas uroczystości Wojciech Balczun, minister aktywów państwowych. Wtórował mu Adam Leszkiewicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w skład której wejdzie nowa firma. – Polska Grupa Zbrojeniowa chce być liderem i integratorem polskiego przemysłu obronnego. Tego nie da się zadekretować. Na taką rolę trzeba zapracować skutecznością, współpracą i realizacją konkretnych projektów. Dążymy do tego krok po kroku – zapewniał.

REKLAMA

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne to firma o historii sięgającej 1945 roku. Odpowiada za obsługę i remonty czołgów wykorzystywanych przez Wojsko Polskie. W lutym 2024 roku w przedsiębiorstwie powołane zostało Regionalne Centrum Kompetencyjne, pomagające armii w utrzymaniu czołgów Abrams.

Z kolei zakłady Cegielskiego to jeden z symboli rodzimego przemysłu. Zostały założone w połowie XIX wieku przez Hipolita Cegielskiego – przemysłowca i działacza narodowego. Początkowo funkcjonowały jako niewielka fabryka narzędzi i maszyn rolniczych. gwałtownie się jednak rozrosły. Przez dekady „Ceglorz” produkował m.in. silniki okrętowe. W ostatnich latach przedsiębiorstwo przeżywało jednak poważne problemy finansowe. Dziś ma szansę wyjść na prostą. – To opowieść o tradycji, przyszłości i porozumieniu. Bo właśnie w Cegielskim od pokoleń skupia się to, co w Poznaniu najcenniejsze – pracowitość, przedsiębiorczość i odpowiedzialność za wspólnotę – komentował podczas dzisiejszej uroczystości Adam Szłapka, rzecznik rządu.

Wielkopolskie Zakłady Pancerne mają się zająć serwisowaniem i naprawami czołgów Abrams i Leopard, ale nie tylko. Kilka miesięcy temu w rozmowie z Radiem Poznań prezes PGZ-etu Adam Leszkiewicz zapowiadał, iż właśnie tam zostanie ulokowana produkcja ciężkiego bojowego wozu piechoty. Nowa firma ma także pracować nad innowacyjnymi projektami dronów lądowych.

Łukasz Zalesiński
Idź do oryginalnego materiału