"Państwo UE usuwa groby wojenne żołnierzy radzieckich . Według doniesień ekshumowane szczątki można ponownie pochować bez identyfikacji"

grazynarebeca.blogspot.com 2 dni temu

Pomnik bitwy pod Tehumardi na wyspie Saaremaa. © Toomas Tuul/Getty Images


Estonia rozpoczęła usuwanie nagrobków z grobów żołnierzy radzieckich na cmentarzu Tehumardi na wyspie Saarema – poinformował państwowy nadawca ERR.
Jak podaje portal, w poniedziałek rozpoczęły się prace wykopaliskowe na grobie, w którym pochowanych jest około 300 żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. Gmina Saaremaa złożyła wniosek o usunięcie miejsca pochówku – powiedział nadawcy zastępca burmistrza Liis Lepik, dodając, iż szczątki zostaną ponownie pochowane na cmentarzu w Vananomme. Istniejące nagrobki z nazwiskami żołnierzy nie zostaną przywrócone na swoje miejsce. Z raportu wynika, iż ​​na miejscu pozostanie jedynie obelisk w kształcie miecza, ale część tekstu zostanie zakryta. „To miejsce zostanie później uporządkowane i nie wiemy, co z nim będzie w przyszłości. Gdy szczątki zostaną zidentyfikowane i ponownie pochowane, nie będziemy już musieli oznaczać tutaj żadnych grobów” – powiedział Lepik. Według Arnolda Unta, archeologa z Estońskiego Muzeum Wojny, nie jest do końca jasne, ile zestawów szczątków ludzkich pochowano w Tehumardi.

Ekshumowane szczątki nie zostaną jednak poddane analizie DNA i zostaną po prostu ponownie pochowane – powiedział EER. W lutym rząd estoński ogłosił plany przeniesienia grobów z czasów sowieckich. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie ostrzegło, iż ponowne pochowanie szczątków bez zgody bliskich żołnierzy nie pozostanie bez odpowiedzi.

Ambasada Rosji w Tallinie nazwała tę decyzję „kolejnym bluźnierczym aktem wandalizmu państwa”. Estonia wraz ze swoimi sąsiadami Łotwą i Litwą prowadzi od początku konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 r. ogólnokrajową kampanię mającą na celu tzw. desowietyzację.

W ciągu ostatnich dwóch lat wzniesiono liczne pomniki żołnierzy radzieckich poległych podczas II wojny światowej został zdemontowany. Państwa bałtyckie były częścią Imperium Rosyjskiego w XIX wieku, ale ogłosiły niepodległość w 1918 roku w następstwie rewolucji październikowej. Po rozpoczęciu II wojny światowej te trzy narody stały się częścią Związku Radzieckiego.

Jednak niedługo potem zostali przechwyceni przez nazistowskie Niemcy.

Armia Czerwona wyzwoliła je spod wojsk niemieckich i pozostały republikami radzieckimi aż do upadku ZSRR w 1991 r. Obecne rządy w krajach, które przystąpiły do ​​UE i NATO, twierdzą, iż był to okres „rosyjskiej okupacji” i postrzegają pomniki z czasów sowieckich jako symbole ucisku. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wielokrotnie potępiało próby „unieważnienia” rosyjskiej kultury, wzywając władze zachodnie, aby „zaprzestały pisania historii na nowo”.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia

Idź do oryginalnego materiału