Wrocław to nie tylko jedno z najszybciej rozwijających sie miast w Polsce, zdecydowanie możemy pochwalić się dużą ilością pięknych, zielonych parków – miejsc do odpoczynku, relaksu i zabawy.
Parków, polan i lasków we Wrocławiu jest spokojnie kilkadziesiąt, jest jednak kilka wyjątkowych, które szczególnie przypadły do gusty wrocławianom.
Postanowiliśmy więc przygotować listę najlepszych, najciekawszych i najładniejszych parków we Wrocławiu – jednak tym razem nie postawiliśmy na subiektywizm – tylko na opinię… mieszkańców Wrocławia.
Nasz lista opiera sie na ocenach wystawionych przez odwiedzających wrocławskie parki.
Zobaczcie zatem jakie parki według was są najlepszymi miejscami do odpoczynku we Wrocławiu.
Parki we Wrocławiu – 10 najpiękniejszych wrocławskich parków
1. Park Południowy (ocena – 4.8)
Park południowy wyróżnia się spośród innych wrocławskich parków tym, iż został stworzony od podstaw, a nie poprzez adaptacje lasu. Powstał w drugiej połowie XIX wieku i był zapłatą za możliwość przyłączenia części osiedla Borek do miejskiej sieci wodnej, gazowej i kanalizacyjnej.
Wrocławski kupiec i filantrop Julius Schöttlander przekazał 25 hektarów powierzchni miastu w zamian za usprawnienie osiedla.
Park południowy kwalifikujemy do parków krajobrazowych, od 1995 roku jest wpisany do rejestru zabytków.
Z pewnością ucieszy oko botaników, w parku bowiem rośnie 109 gatunków roślin – platany, tulipanowce, cypryśniki czy orzeszniki pięciolistkowe. W parku znajduje sie również ogród bylinowy.
Rośliny to jednak niejedyne atrakcje Parku południowego, ku uciesze odwiedzających znajdują się tam:
Zabytkowa altana Bandera – po pożarze w 2018 roku miasto postanowiło odbudować piękną drewnianą altankę, tak jak w oryginalnej do odbudowy użyto drewna modrzewiowego. To idealne miejsce na odpoczynek pośród zieleni parku.
Pomnik Fryderyka Chopina – postał, aby podkreślić związek kompozytora z Wrocławiem, mierząca 3 metry siedząca postać Chopina bacznie obserwuje okolicę, teren wokół otoczony jest pięknymi klombami, dzięki czemu jest to jedno z najlepszych miejsc na sesję zdjęciową.
Taras widokowy Landsberga – Ludwig Landsberg był jednym z założycieli parku oraz wrocławskim radnym, aby uczcić jego pamięć, wybudowano taras widokowy nad samym stawem, z tarasu wprost do stawu prowadziły schodki, dzięki, którym można było wsiąść do łódki i popływać po terenie stawu. Chociaż dziś jest to już niemożliwe to teraz wciąż jest niezwykle urokliwy i chętnie odwiedzany.
Place zabaw – Park Południowy to również miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, do dyspozycji najmłodszych są dwa place zabaw dostosowane do wieku – dla młodszych i starszych dzieci.
Restauracja Agawa – mimo iż oryginalna, stylowa restauracja Georga Hasse’a już dawno nie istnieje, to w Parku Południowym wciąż można coś zjeść za sprawą restauracji Agawa, która podaje tradycyjne dania kuchni polskiej.
Dojazd:
Galeria:
[See image gallery at www.wroclawskiportal.pl]2. Park Grabiszyński (ocena – 4.8)
To jeden z najchętniej odwiedzanych parków, zwłaszcza przez mieszkańców osiedla Grabiszyn. Kolejne wyjątkowe miejsce powstało na terenie trzech dawnych cmentarzy – dzisiaj jest miejscem nie tylko rekreacji, ale i pamięci poległych żołnierzy.
Jego powierzchnia wynosi 48 hektarów, jest położony między ulicą Grabiszyńską, aleją Hallera i Ślężą.
Przez wiele lat na terenie parku mieściły sie trzy cmentarze – gminny, zakonny i komunalny. w tej chwili po dawnej nekropolii zostały niewielkie enklawy – w latach 30 i 40 XX wieku pochowano tutaj dzieci obywateli polskich oraz niemieckich, spoczywają tutaj również żołnierze włoscy polegli w czasie I Wojny Światowej, natomiast na południu parku znajduje się Cmentarz Żołnierzy Polskich we Wrocławiu.
Park Grabiszyński to miejsce upamiętniające śmierć poległych, dlatego na jego terenie powstał Pomnik Wspólnej Pamięci – około 60 – metrowa ściana stworzona m.in z płyt nagrobnych poległych żołnierzy różnych wyznań i narodowości.
Aby upamiętnić polskich żołnierzy pochowanych w parku, powstał również pomnik ku ich pamięci – dwa 23 – metrowe bloki przypominają skrzydła husarskie, na których wyryte są sceny m.in. z kampanii wrześniowej
Ku uciesze spacerowiczów w parku powstała Górka Skarbowców tzw. Mała Sobótka – sztucznie usypane wzniesienie o wysokości 136 m n.p.m., które w lecie cieszy rowerzystów natomiast zimą pozwala na saneczkowe szaleństwo.
Park Grabiszyński jest pełen piękny, starych i okazałych drzew, znajdziemy tam m.in aleję lipową, która robi ogromne wrażenie. Co interesujące w parku rozwinęło się również gęste runo, co w parkach miejskich jest rzadko spotykane.
Ze wzgórza, na którym znajdują się pomniki w kształcie skrzydeł zobaczymy przyległy do Grabiszyńskiego – Park Mamuta. Jest to mały zadrzewiony obszar, na którym z inicjatywy i finansowania Budżetu Obywatelskiego powstał teren rekreacyjny i plac zabaw dla dzieci właśnie w kształcie prehistorycznego Mamuta.
Na terenie parku znajdują się również inne place zabaw, zewnętrzne siłownie, tor przeszkód dla psów, polany oraz pole do minigolfa.
Dojazd:
Galeria:
[See image gallery at www.wroclawskiportal.pl]3. Park Szczytnicki (ocena – 4.7)
To jeden z największych parków we Wrocławiu o powierzchni około 100 hektarów ma charakter krajobrazowy i stanowi centrum odpoczynku wschodnich przedmieść miasta.
Park powstał w okolicy ówczesnej wsi Szczytniki, w 1783 r. założył go komendant miejskiego garnizonu. Szesnastohektarowy park był jednym z pierwszych stworzonych w stylu angielskim.
W 1806 r. doszło do jego zniszczenia przez żołnierzy napoleońskich. Dopiero po 1833 r. powrócono do planu rozbudowy parku, którego najszybszy rozwój przypada na drugą połowę XIX w., kiedy terenem zarządzał królewski ogrodnik – Peter Joseph Lenne.
Pod koniec XIX w. w pobliżu powstał tor wyścigów konnych.
Na terenie Parku szczytnickiego znajdują się jednak inne liczne atrakcje:
Ogród Japoński – który jest z nim nie tylko z nazwy, stanowi unikatowy w Europie żywy fragment japońskiej kultury, powstał w latach 1909 – 1912, później został przy pomocy japońskiej ambasady odtworzony, ponieważ pierwotnie był tylko wystawą.
Hala Stulecia – to hala widowiskowo- sportowa, na której realizowane są mecze, koncerty, eventy, konferencje i imprezy. W środku jest również restauracja.
Pergola – to ogromna fontanna znajdująca się tuż przed Halą Stulecia, fontanna jest interaktywna i organizowane są na niej pokazy świetlne, np. filmy wyświetlane na wystrzeliwanej przez dysze wodzie.
Dojazd:
Galeria:
[See image gallery at www.wroclawskiportal.pl]4. Park Stanisława Tołpy (ocena – 4.7)
Do 2005 roku nosił nazwę – Park Nowowiejski, to niewielki teren w całości położony na Ołbinie.
W parku znajduje się niewielki staw, w którym pływają liczne kaczki i łabędzie.
Park Stanisława Tołpy sprawia wrażenie zaczarowanego lasku, przez liczne wierzby płaczące zwisające nad wodą, romantyczne alejki i górujący nad nim Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej – wyglądający jak mały zamek. jest to teren typowo rekreacyjny, nie ma w nim dodatkowych atrakcji oprócz placu zabaw, jednak sam w sobie jest świetnym miejscem do odpoczynku.
Dojazd:
Galeria:
[See image gallery at www.wroclawskiportal.pl]5. Park Złotnicki (ocena – 4.7)
Niewielki, mierzący zaledwie 20 hektarów park położony na wrocławskich Złotnikach. Na jego terenie odkryto średniowieczne ruiny dwóch grodzisk, szacowane na około IX – XI wiek – z tego powodu teren parku znajduje sie pod ścisłą ochroną konserwatorsko – archeologiczną.
Jest to jedyny park we Wrocławiu, w którym mieści sie aż 9 pomników przyrody – dębów szypułkowych.
Ku uciesze spacerowiczów, w parku jest wiele atrakcji sportowo – rekreacyjnych:
Mini siłownia na świeżym powietrzu
Plac zabaw dla dzieci
Boisko do koszykówki
Jeden z nielicznych torów dla łyżworolkarzy
Górka motokrosowa – dla miłośników mocniejszych wrażeń
Oprócz tego w parku znajduje się staw, w którym pływają kaczki – czasem można również spotkać łabędzie
Dojazd:
Galeria:
[See image gallery at www.wroclawskiportal.pl]6. Park Leśnicki (ocena – 4.7)
Jest to dawny park przypałacowy – pałacyk na całe szczęście zachował sie i można podziwiać go w centralnej części parku. Podobnie jak Park Złotnicki jest niewielki – mierzy około 21 hektarów.
Park wraz z mieszczącym się w nim pałacem jest wpisany do rejestru zabytków.
Do podstawowych atrakcji parku należą:
Stawy
Labirynt grabowy
Plac zabaw dla dzieci.
W pobliżu parku przepływa rzeka Bystrzyca. Istniejąca kładka umożliwia przejście do osiedla Stabłowice. W parku znajduje się również kilka pomników przyrody, są to okazy: platana klonolistnego i dębu szypułkowego.
Jednak do największych atrakcji tego miejsca należy wspomniany renesansowy pałacyk, w którym znajduje się m.in. Centrum Kultury „Zamek”.
Dojazd:
Galeria:
[See image gallery at www.wroclawskiportal.pl]7. Park Zachodni (ocena – 4.6)
To mierzący 75 hektarów park położony niedaleko osiedla Kozanów. Znajduje sie częściowo na terenia dawnych cmentarzy, ponadto graniczy z jedną z nekropolii – Nowym Cmentarzem Żydowskim we Wrocławiu.
Jest to rozległy park dzielący sie na dwie części – jedna jest bliżej CH Astra, natomiast druga bliżej Mostu Milenijnego, park powstał w latach 1897 – 1899.
Jest jednym z największych we Wrocławiu siedlisk wiewiórki pospolitej – gryzonie sa juz tak przyzwyczajone do ludzie, iż bez oporu podchodzą i zbierają z rąk przechodniów smakołyki.
Oprócz długich alejek świetnych do joggingu, polan i terenów przeznaczonych do odpoczynku w parku do dyspozycji odwiedzających sa także:
Dwa place zabaw – dostosowane do młodszych i starszych dzieci
Boisko
Skałki wspinaczkowe
Ścieżki rowerowe
Jedną z najciekawszych atrakcji parki jest Schron piechoty nr. 10. Obiekt to pozostałość po fortyfikacji Wrocławia z czasów wielkiego oblężenia. O tym i innych zabytkach militarnych pisaliśmy TUTAJ
Dojazd:
Galeria:
[See image gallery at www.wroclawskiportal.pl]8. Polana Popowicka (ocena – 4.6)
To prawie najmniejszy w naszym zestawieniu, można by rzec „parczek” (ok. 16 hektarów), położony na osiedlu Popowice teren rekreacyjny, jest idealnym miejscem do odpoczynku czy uprawiania sportu. Przez fakt, iż pośród drzew znajduje się ogromna polana, w miesiącach letnich wielu mieszkańców urządza tam pikniki oraz zażywa kąpieli słonecznych.
Zaraz obok polany znajduje się centrum sportowe Orbita, na którego terenie znajduje sie hala sportowa, basen sportowy zamknięty oraz otwarty basen rekreacyjny.
Park został zalany wodą i zniszczony w czasie Wielkiej Wody w 1997 roku, kilka lat później postanowiono go odbudować, i dziś zdecydowanie cieszy oko – polana jest bardzo zadbana, nowe ławki, równo przystrzyżona trawa i zadbane alejki ułatwiają odpoczynek i relaks.
Na terenie polany znajdują się – plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna oraz rzeźba pt. „Samotność” autorstwa Barbary Kozłowskiej – przez dzieci często traktowana jako labirynt do zabawy.
Przed wojną istniał tu budynek wybudowany w 1907 roku (zaprojektowany przez Karla Klimma), w którym znajdowała się przebieralnia i magazyn sprzętu sportowego, później (około 1910 roku) został przekształcony w salę gimnastyczną
Dojazd:
Galeria:
[See image gallery at www.wroclawskiportal.pl]9. Park Tysiąclecia (ocena – 4.5)
Tworzenie Parku Tysiąclecia rozpoczęło się w 2000 roku, pierwotnym założeniem miało być stworzenie jeszcze większego – Parku Nowodworskiego, na to niestety zabrakło funduszy.
Zaraz przy parku znajduje się mały skwerek służący za parking, na terenie parku znajdziemy rzeźby zwierząt, na których bardzo lubią bawić się dzieci, ławki i stoliki betonowe idealne na pikniki, kładkę przez rzekę Kasinę, po przejściu przez ową kładkę możemy skorzystać z zewnętrznej siłowni.
Jest to jeden z najbardziej „dzikich” parków we Wrocławiu – po zagłębieniu się w jego mniej wypielęgnowane obszary, możemy poczuć się niemal jak w lesie.
Największą i najnowszą atrakcją Parku Tysiąclecia jest zdecydowanie plac zabaw dla dzieci – Średniowieczny Wrocław – ogromna instalacja w kształcie średniowiecznego grodu już została oddana do użytku, choć w kolejnych latach planuje się jeszcze jej rozbudowę.
Galeria:
[See image gallery at www.wroclawskiportal.pl]10. Park Juliusza Słowackiego (ocena – 4.5)
Jeśli Polana Popowicka jest mała, to Park Juliusza Słowackiego jest mikro – „parczkiem” – zadrzewiony teren o powierzchni niecałych 6 hektarów leży tuż obok Muzeum narodowego we Wrocławiu. Mimo małych rozmiarów może pochwalić się przede wszystkim tym, iż na jego terenie znajdują się – Panorama Racławicka i Muzeum Architektury.
W parku przede wszystkim można cieszyć sie miejscem do odpoczynku, ale i dziełami sztuki, np. Posągami „Czterech Cnót”, rzeźbą pt. „Oczekiwanie”czy pomnikiem samego patrona parku.
Na jego terenie znajduje się również Pomnik Katyński.
W parku stwierdzono występowanie między innymi puszczyka i kuny domowej. Spotkać tu można ponad 30 gatunków ptaków.
Dojazd:
Galeria:
[See image gallery at www.wroclawskiportal.pl]Zielone płuca we Wrocławiu – Lista 10 najlepszych wrocławskich parków
Wrocławskie zielone płuca cieszą nie tylko oko i nie tylko mieszkańców. choćby będąc przejazdem w stolicy Dolnego Śląska, warto zajrzeć, chociażby do Parku Szczytnickiego i zwiedzić to i owo.
W naszym rankingu umieściliśmy te parki, które według ocen wyszukiwarki były najwyżej, jednak pamiętajcie, iż w tak dużym mieście, jakim jest Wrocław, znajdzie sie jeszcze nie jeden „parczek” czy leśny zakątek, który może skraść wasze serce.