Pełnoskalowa wojna z Ukrainie trwa już ponad 3 lata. Obok kryzysu na granicy polsko-białoruskiej i wsparcia osób przebywających w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców to właśnie pomoc uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy jest jednym z naszych priorytetów.
3 lata temu wszystko wydawało się jasne – solidarnie odpowiedzieliśmy na atak Putina pomocą tym, którzy stali się jego ofiarami. Dziś rząd chce ograniczać ukraińskim dzieciom dostęp do podstawowych świadczeń socjalnych, a młode osoby z Ukrainy wolą nie rozmawiać w przestrzeni publicznej w swoim ojczystym języku. Coraz częściej dochodzi do dyskryminacji, a choćby aktów przemocy wobec wymierzonych w cudzoziemców(-mki).
Polska stała się dla większości osób, które zdecydowały się tu zostać – drugim domem. A my powinniśmy więc zrobić wszystko, by ten dom spełniał swoje podstawowe zadanie – dawał poczucie bezpieczeństwa. Bez niego nie mam integracji.
Poza bezpośrednim wsparciem osób uciekających przed wojną, przyglądamy się również tworzeniu nowego prawa i jego zmianom. Gdy to konieczne, interweniujemy. Działając strategicznie, w 2024 r. udało nam się uzyskać 3 pozytywne decyzje i orzeczenia dotyczące uchodźców z Ukrainy, o charakterze precedensowym.
Wiemy, iż posiadanie aktualnych i rzetelnych informacji o prawie to często być albo nie być dla osób nieznających polskiego systemu. Dlatego, niezmiennie, od lutego 2022 aktualizujemy nasz portal prawny skierowany do osób uciekających z Ukrainy – ukraina.interwncjaprawna.pl, który tylko w 2024 r. zanotował 730 tys. wyświetleń.
Nie moglibyśmy tego zrobić, gdyby nie Wasze wsparcie!
Dostęp do praw człowieka zaczyna się od Ciebie .
W swoim rozliczeniu PIT wpisz nasz KRS: 0000240024 i przekaż 1,5% swojego podatku na wsparcie uchodźców i uchodźczyń w Polsce.
Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej