Pijany Ukrainiec z zatrzymanym prawem jazdy pędził ulicami Krakowa taksówką 155 km/h

dailyblitz.de 4 miesięcy temu

W Krakowie doszło do zatrzymania 27-letniego obywatela Ukrainy, który kierował taksówką, jadąc po mieście z prędkością 155 km/h w miejscu, gdzie dozwolona prędkość wynosiła 70 km/h. Mężczyzna był w stanie nietrzeźwości, a badanie wykazało, iż miał ponad 1,3 promila alkoholu we krwi. Zatrzymanie miało miejsce na ulicy Lipskiej w ramach akcji „TAXI” organizowanej przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Utracone prawo jazdy i nietrzeźwość

Zatrzymany kierowca, mimo iż pracował jako taksówkarz, od czerwca 2024 roku miał zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych. Oznacza to, iż poruszał się pojazdem bez uprawnień. Sprawa trafi do sądu, a kierowca może liczyć się z surowymi konsekwencjami prawnymi. Przestępstwa związane z jazdą w stanie nietrzeźwości są poważnym problemem, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa drogowego w Polsce.

Imigranci w Polsce a przestępczość

W kontekście tej sprawy nasuwa się pytanie: czy obcokrajowcy w Polsce czują się bezkarni? Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji (KGP), w 2023 roku zanotowano 17 278 przypadków przestępstw popełnionych przez obcokrajowców. Jest to wzrost o 2,4 tys. w porównaniu do roku 2022, a liczba ta jest pięć razy wyższa niż dekadę temu. Najwięcej przestępstw dopuścili się obywatele Ukrainy, stanowiący ponad 50% obcokrajowców z zarzutami. W dalszej kolejności znaleźli się Gruzini (ponad 2,7 tys.) oraz Białorusini (ponad tysiąc przypadków).

Problem nietrzeźwych kierowców

Eksperci podkreślają, iż problem nietrzeźwych kierowców, zarówno polskich, jak i obcokrajowców, jest ogromnym wyzwaniem dla organów ścigania w Polsce. Każdego roku dochodzi do setek wypadków spowodowanych przez osoby prowadzące pojazdy pod wpływem alkoholu. Wiele z tych przypadków kończy się tragicznie, często śmiercią uczestników wypadków.

Należy zaznaczyć, iż polskie prawo surowo karze za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Kierowcom grożą wysokie kary grzywny, długoterminowe zatrzymanie prawa jazdy oraz kary pozbawienia wolności. W przypadku obcokrajowców, dodatkowym zagrożeniem jest możliwość deportacji oraz zakaz wjazdu na teren Polski.

Działania prewencyjne i konieczność zaostrzenia kontroli

W odpowiedzi na rosnącą liczbę przestępstw popełnianych przez kierowców zawodowych, Policja wprowadza różnorodne działania prewencyjne. Akcja „TAXI”, w ramach której zatrzymano wspomnianego 27-letniego kierowcę, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez kontrolę trzeźwości i przestrzegania przepisów ruchu drogowego wśród kierowców oferujących usługi przewozowe.

Wciąż jednak nasuwa się pytanie, czy obecne przepisy oraz działania prewencyjne są wystarczające. Wzrost liczby przestępstw popełnianych przez obcokrajowców, w tym kierowców zawodowych, wskazuje na potrzebę zaostrzenia kontroli oraz kar. Zwiększenie liczby patroli, częstsze kontrole trzeźwości oraz kooperacja z firmami przewozowymi mogą przyczynić się do poprawy sytuacji.

Podsumowanie

Zatrzymanie nietrzeźwego taksówkarza z Ukrainy, który poruszał się po Krakowie z nadmierną prędkością, jest tylko jednym z wielu przykładów problemów, jakie stwarza nietrzeźwość wśród kierowców. W obliczu rosnącej liczby przestępstw popełnianych przez obcokrajowców, Polska musi szukać skuteczniejszych rozwiązań prawnych i prewencyjnych. Bezwzględne egzekwowanie prawa, zaostrzenie kar oraz kooperacja z firmami przewozowymi mogą być kluczowymi elementami w walce z tym problemem.

Read more:
Pijany Ukrainiec z zatrzymanym prawem jazdy pędził ulicami Krakowa taksówką 155 km/h

Idź do oryginalnego materiału