Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja lublinianie wspólnie zatańczyli poloneza. Uroczysty korowód wyruszył sprzed Ratusza i przeszedł deptakiem na plac Litewski. Znaleźli się w nim przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, posłowie, tancerze lubelskich zespołów oraz oczywiście mieszkańcy.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
– O czym trzeba pamiętać podczas tańczenia poloneza. To krok – charakterystyczna rzecz dla poloneza – czyli trzy małe kroczki i ostatni wydłużony, troszkę z przedtaktu. Od nóg się zaczyna. Wystarczy mieć wyprostowaną sylwetkę, do tego się dokłada krok i widać już, iż jest to polonez – wyjaśnia Jan Dębkowski, tancerz z Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.
– To piękna tradycja, ujmująca za serce. Bardzo mi się podoba, dlatego z taką przyjemnością oglądam. Przyjechaliśmy z drugiego krańca Polski, ten polonez to coś pięknego. Jestem dumna, iż jestem lublinianką – to superpomysł – mówili obserwujący taniec lublinianie i turyści.
Łącznie poloneza zatańczyło ponad 100 par.
Po oficjalnych obchodach na placu Litewskim rozpoczął się piknik z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Można tam zobaczyć specjalistyczny sprzęt wojskowy, pojazdy z czasów II wojny światowej, a także sprzęt używany do wykrywania śladów przestępstw.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
– Prezentujemy pojazdy, które były używane przez żołnierzy 24 Pułku Ułanów z Kraśnika – mówi Wojciech Gągała ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”. – Mamy tu samochód terenowy, będący tez ciągnikiem artyleryjskim, PZInż 303. Obok mamy najcięższy karabin maszynowy wz. 38. Mój strój jest oparty na mundurze oddziałów zmotoryzowanych z września 1939 roku, z obsługi przeciwlotniczego ciężkiego karabinu maszynowego na autotaczance (samochodzie z karabinem maszynowym – red.).
– Prezentujemy sprzęt do wykrywania śladów kryminalistycznych różnego typu. Są to ślady zapachowe pozostawione na miejscu zdarzenia, ślady biologiczne – stoisko swojej instytucji przedstawia starszy aspirant Jacek Rosochacki z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego.
Na pikniku można spotkać nie tylko mieszkańców Lublina, ale także i turystów. – Przyjechaliśmy z Gdańska. Co roku jesteśmy tu na 3 maja. Bardzo nam się podoba – mówi jeden z nich
Obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zakończy w Lublinie fire show i light show w wykonaniu artystów Fundacji Sztukmistrze. Pokaz rozpocznie się przed Trybunałem Koronnym o godzinie 21.00.
InYa / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski