Polscy żołnierze szkolą się w Korei Południowej z K9 i K2

upday.com 3 godzin temu

Polscy żołnierze uczestniczą w międzynarodowym szkoleniu wojskowym w Korei Południowej, które potrwa do 25 lipca. Program obejmuje obsługę nowoczesnego sprzętu bojowego, w tym haubic K9 i czołgów K2. To część strategicznego partnerstwa obronnego między Polską a Koreą Południową.

W szkoleniu biorą udział wojskowi z sześciu krajów: Polski, Australii, Egiptu, Rumunii, Turcji i Wietnamu. Program koncentruje się na obsłudze i konserwacji haubic samobieżnych K9 oraz podstawowych wersji czołgów K2.

Uczestnicy ćwiczą także ostrzał i manewrowanie wspólnie z południowokoreańskimi odpowiednikami. To praktyczne przygotowanie do wykorzystania nowoczesnego sprzętu bojowego w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Kolejne szkolenie w październiku

Armia Korei Południowej zapowiedziała przeprowadzenie kolejnej rundy szkolenia w październiku. Program obejmie haubice K9, czołgi K2 oraz wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Chunmoo.

Celem jest zaznajomienie zagranicznych wojsk z południowokoreańskim uzbrojeniem. Szesnastu polskich żołnierzy odbyło już w maju dwutygodniowe szkolenie z obsługi systemu rakietowego Chunmoo.

Ambicje eksportowe Korei Południowej

Według agencji Yonhap, haubice K9 i czołgi K2 stanowią najważniejsze uzbrojenie wspierające dążenia Korei Południowej do umocnienia pozycji na globalnym rynku obronnym. Kraj zamierza osiągnąć pięcioprocentowy udział w rynku do 2027 roku.

Korea Południowa chce stać się czwartym co do wielkości eksporterem broni na świecie. Dziewięć państw, w tym Turcja, Polska i Egipt, nabyły już haubice K9.

Strategiczne partnerstwo z Polską

Pod koniec lipca 2022 roku Polska i Korea Południowa zadeklarowały strategiczne partnerstwo w dziedzinie zbrojeń. Polski rząd zakupił w Republice Korei nie tylko armatohaubice K9, ale także czołgi K2.

Umowa obejmuje również lekkie samoloty bojowe FA-50 oraz wyrzutnie Homar-K. To spolonizowana wersja systemu rakietowego Chunmoo, dostosowana do potrzeb polskiej armii.

Krzysztof Pawliszak (PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału