Polska wycofuje się z Konwencji Ottawskiej w sprawie min

goniec.net 1 miesiąc temu

Polska i państwa bałtyckie planują wycofać się z międzynarodowej konwencji zakazującej stosowania min lądowych, powołując się na potencjalne zagrożenie militarne ze strony sąsiedniej Rosji. Ministrowie obrony Polski, Litwy, Łotwy i Estonii oświadczyli we wtorek, iż „jednomyślnie zalecają wycofanie się z Konwencji Ottawskiej”.

W oświadczeniu stwierdzono, iż sytuacja bezpieczeństwa w regionie „fundamentalnie się pogorszyła” od czasu ratyfikacji traktatu w 1999 r. przez ponad 160 państw, chociaż nie podpisały go ani Rosja, ani Stany Zjednoczone.

„Zagrożenia militarne dla państw członkowskich NATO graniczących z Rosją i Białorusią znacznie wzrosły” – czytamy w oświadczeniu.

Polska dołączyła do zachodniego sojuszu wojskowego w tym samym roku, w którym ratyfikowano traktat. Państwa bałtyckie stały się członkami NATO w 2004 r.

„Podejmując tę ​​decyzję, wysyłamy jasny komunikat: nasze kraje są przygotowane i mogą podjąć wszelkie niezbędne środki w celu obrony naszego terytorium i wolności” – czytamy dalej w oświadczeniu.

Mimo zamiaru wycofania się z układu ottawskiego ministrowie obrony oświadczyli, iż przez cały czas będą przestrzegać prawa humanitarnego, w tym ochrony ludności cywilnej podczas konfliktów zbrojnych.

Minister obrony Estonii Hanno Pevkur powiedział: „Obecnie nie mamy planów dotyczących opracowywania, gromadzenia ani wykorzystywania wcześniej zakazanych min przeciwpiechotnych”.

„Estonia i nasi regionalni sojusznicy przez cały czas opowiadają się za przestrzeganiem międzynarodowego prawa humanitarnego i ochroną ludności cywilnej, choćby po wycofaniu się z Konwencji Ottawskiej” – dodał.

W raporcie opublikowanym w zeszłym roku międzynarodowa organizacja nadzorcza Landmine Monitor stwierdziła, iż ​​miny lądowe będą przez cały czas aktywnie używane w latach 2023 i 2024 przez Rosję, Mjanmar, Iran i Koreę Północną.

Idź do oryginalnego materiału