Polska zwraca się ku krajom nordyckim i bałtyckim: rewolucja dyplomatyczna

dailyblitz.de 1 miesiąc temu
Zdjęcie: polska-zwraca-sie-ku-krajom-nordyckim-i-baltyckim:-rewolucja-dyplomatyczna


W dniach 11-12 czerwca 2022 roku, Polska po raz pierwszy uczestniczyła w forum państw nordyckich i bałtyckich, zwanym NB8. To wydarzenie zostało określone przez francuski dziennik „Le Monde” jako „mała rewolucja dla polskiej dyplomacji”. Spotkanie w szwedzkim Harpsund, które odbyło się z udziałem przywódców dziewięciu państw, wyznacza nowy etap w relacjach Warszawy z krajami północnej Europy.

Dotychczas Polska koncentrowała się na współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także dostosowywała swoją politykę do Francji i Niemiec w ramach Trójkąta Weimarskiego. Jednakże obecny rząd Donalda Tuska dostrzegł potencjał w zacieśnieniu relacji z krajami nordyckimi i bałtyckimi. Ten nowy kierunek polityki zagranicznej jest postrzegany jako rewolucja dyplomatyczna, która otwiera nowe perspektywy współpracy międzynarodowej dla Polski.

W trakcie spotkania w Harpsund, uczestnicy forum wyrazili zdecydowane wsparcie dla Ukrainy i przyjęli bezkompromisowe stanowisko wobec Rosji, podkreślając zaangażowanie we współpracę transatlantycką. Ta nowa orientacja polityki zagranicznej Polski jest postrzegana jako próba utworzenia bloku przeciwko Rosji, co stanowi nowy priorytet w relacjach Warszawy z krajami nordyckimi i bałtyckimi.

Współpraca transatlantycka

Współpraca transatlantycka jest jednym z kluczowych elementów tej nowej strategii Polski. Wielka Brytania i Rumunia są już postrzegane jako sojusznicy w tej dziedzinie. Ekspert Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (FIIA), Matti Pesu, podkreśla, iż dziewięć państw biorących udział w forum NB8 ma wspólną wizję NATO, co sprzyja współpracy w zakresie odstraszania i obronności.

Grupa NB8

Grupa NB8, czyli Nordic-Baltic Eight, zrzesza osiem państw: Danię, Estonię, Finlandię, Islandię, Litwę, Łotwę, Norwegię i Szwecję. Polska, która po raz pierwszy uczestniczyła w szczycie tego formatu, wchodzi do grona państw o podobnych poglądach na kwestie bezpieczeństwa i współpracy transatlantyckiej.

Nowy kierunek w polityce zagranicznej

Udział Polski w NB8 może wyznaczyć nowy kierunek w jej polityce zagranicznej, budując silniejsze więzi z krajami północnej Europy i wzmacniając wspólny front wobec zagrożeń bezpieczeństwa w regionie. Według danych OECD, Polska jest jednym z liderów wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej pod względem wskaźników ekonomicznych, takich jak PKB per capita, co sprawia, iż jest ona coraz bardziej atrakcyjnym partnerem dla państw nordyckich i bałtyckich.

Warto zauważyć, iż w 2020 roku Polska zajmowała 23. miejsce w rankingu Global Peace Index, co oznacza, iż jest ona jednym z najbardziej pokojowych państw na świecie. Ten fakt tylko potwierdza, iż Polska jest gotowa do współpracy z innymi krajami w celu zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności w regionie.

Warta zobaczenia jest również próba utworzenia koalicji krajów, które podzielają poglądy Polski na kwestie bezpieczeństwa i współpracy transatlantyckiej. W tym kontekście, rok 2022 jest uważany za przełomowy w relacjach międzynarodowych Polski, szczególnie w kontekście współpracy z krajami nordyckimi i bałtyckimi.

Read more:
Polska zwraca się ku krajom nordyckim i bałtyckim: rewolucja dyplomatyczna

Idź do oryginalnego materiału