Liderzy przedstawicieli obu partii politycznych amerykańskiej Komisji Helsińskiej zaapelowali do prezydenta Bidena o wyrażenie zgody na rozszerzenie obrony powietrznej Polski na obszar nieba nad Ukrainą, co miałoby pomóc w zestrzeliwaniu rosyjskich rakiet pod pretekstem samoobrony. Tak wynika z listu, do którego dotarł wyłącznie The Hill.
Przedstawiciele Joe Wilson (RS.C.) i Steve Cohen (D-Tenn.), odpowiednio przewodniczący i członek wyższej rangi, wysłali list, w którym poprosili Bidena „o przyznanie Polsce upoważnienia do przechwytywania i neutralizowania pocisków nad Ukrainą, w szczególności tych, które grożą naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej”.
Wniosek opiera się na staraniach Polski o wykorzystanie tarcz przeciwlotniczych, a także o ich ewentualne rozszerzenie, co pozwoliłoby chronić jej niebo przed rosyjskimi rakietami, a także pomogłoby Ukrainie w jej obronie.
W listopadzie 2022 r. dwóch polskich rolników zginęło, gdy zbłąkany ukraiński pocisk spadł na terytorium Polski. W marcu rosyjskie pociski atakujące Ukrainę na krótko przekroczyły polską przestrzeń powietrzną.
Minister spraw zagranicznych Polski Radek Sikorski zaproponował ten program we wrześniu w wywiadzie dla Financial Times .
Choć ówczesny sekretarz stanu Antony Blinken stwierdził, iż kwestia ta jest przedmiotem dyskusji wśród sojuszników z NATO, ówczesny sekretarz generalny Jens Stoltenberg odrzucił tę propozycję, twierdząc, iż grozi ona „staniem się częścią konfliktu” przez NATO.
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte, który objął swoje obowiązki w październiku, nie poruszył jeszcze tej kwestii, a NATO nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz.
Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą przed rosyjskimi rakietami to jedno z największych wyzwań w toczącej się od lutego 2022 r. wojnie na szeroką skalę.
Podczas gdy Stany Zjednoczone i ich partnerzy wysłali na Ukrainę systemy baterii obrony powietrznej, wzmożone ataki na ten kraj, w szczególności na jego zachodnie regiony graniczące z państwami NATO, nadwyrężają zasoby i przyczyniają się do niestabilności i braku bezpieczeństwa w kraju.
„W tym kontekście prośba Polski o przechwytywanie i neutralizowanie rakiet nad Ukrainą jest zarówno konieczna, jak i pilna jako mechanizm wsparcia dla Ukrainy i zabezpieczenie linii frontu na granicach NATO”.
Amerykanom kończą się rakiety