– Jesteśmy na dobrej drodze, aby znów z pełnym przekonaniem mówić o przyjaźni polsko-niemieckiej w tych bardzo trudnych czasach – powiedział we wtorek (02.07) premier Donald Tusk podczas wspólnej konferencji z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
We wtorek w Warszawie odbyły się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe, powszechnie postrzegane jako nowe otwarcie w relacjach między oboma krajami. Premier Donald Tusk odbył również spotkanie bilateralne z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej po konsultacjach mówił o relacjach między oboma krajami, które – jak zaznaczył – historycznie „przechodziły różne fazy”.
– Wydaje się, iż obaj jesteśmy we adekwatnym miejscu, dbając o to, by te relacje znowu były relacjami nacechowanymi wzajemnym zaufaniem, cierpliwością kiedy trzeba i jesteśmy na dobrej drodze, aby znów z pełnym przekonaniem mówić o przyjaźni polsko-niemieckiej w tych bardzo trudnych czasach – powiedział szef rządu.
Tusk podkreślił, iż także inne państwa, w tym Ukraina, czekają na taki komunikat. – Wszyscy patrzą na nasze relacje z dużą nadzieją, bo mogą one otworzyć wiele różnych ciekawych możliwości dla całej Europy, Ukrainy, Niemiec i przede wszystkim z mojego punktu widzenia dla Polski – dodał.
Polska i Niemcy będą współpracowały na rzecz ochrony granicy UE
Premier Tusk podkreślił, iż z satysfakcją usłyszał od kanclerza Scholza, iż Niemcy są gotowe wspólnie z innymi państwami europejskimi brać odpowiedzialność za szczelność i bezpieczeństwo granicy zewnętrznej UE.
– Nasz projekt zwany Tarczą Wschód wspólnie z projektem państw bałtyckich jest projektem infrastrukturalnym, który ma wzmocnić bezpieczeństwo granicy europejskiej. I nie ma żadnych wątpliwości, iż w interesie także państwa niemieckiego jest, żeby ta granica była strzeżona w sposób bardzo efektywny i żeby Polska, Niemcy, Europa były bezpieczne także w przypadku agresji od strony granicy wschodniej – powiedział Tusk.
– Nie mamy wątpliwości i tutaj też z dużą satysfakcją tę deklarację usłyszałem, iż Polska i Niemcy będą współpracowały na rzecz bilateralnych rozwiązań, ale też na rzecz Europejskiej Tarczy Powietrznej. Co to znaczy w szczegółach, o tym będziemy rozmawiać, nad tym będziemy pracować- przekazał premier.
„Nie wyobrażam sobie, żeby Niemcy nie stały się wiodącym państwem w kwestii europejskiego bezpieczeństwa”
Szef polskiego rzędu zwracał też uwagę na kwestie historyczne w relacjach polsko-niemieckich. Mówił, iż jako historyk, polityk urodzony w Gdańsku i Polak, który dobrze rozumie wszystkie komplikacje naszej wspólnej historii, zawsze będzie mieć w głowie jedną lekcję historii. – Ta lekcja, którą wspólnie powinniśmy wyciągnąć, lekcja zakorzeniona głęboko w historii jest taka: żadne narody tak bardzo jak polski i niemiecki nie powinny mieć poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo i ochronę Europy przed agresją z zewnątrz – powiedział.
– Polska, jako jedna z największy ofiar II wojny światowej, Niemcy jako sprawcy tragedii II wojny światowej, dzisiaj jako narody wolne, demokratyczne, europejskie, powinny wspólnie skutecznie zadbać o to, aby Europa była bezpieczna, żeby tragedia wojny nigdy na naszych ziemiach się nie powtórzyła – podkreślił Tusk.
– I dlatego niezależnie od naszych interpretacji, czasami sporów, co do detali, co do technik, nie wyobrażam sobie, żeby Niemcy nie stały się wiodącym państwem w kwestii wspólnego europejskiego, w tym polskiego, bezpieczeństwa – powiedział.
Scholz: będziemy ściślej współpracować w dziedzinie wsparcia Ukrainy
– Jeszcze ściślej będziemy współpracować w dziedzinie wsparcia Ukrainy, a także towarzyszyć Ukrainie na drodze do UE – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Podczas wspólnej konferencji prasowej zapewniał, iż nasze kraje będą wspierać współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. – Konkretnie oznacza to, iż chcemy przyjąć rolę liderów w regionie bałtyckim w ramach NATO i w ramach ochrony flanki wschodniej – mówił.
Niemiecki kanclerz dodał, iż prezydent Rosji Władimir Putin zniszczył ład pokojowy w Europie i zagraża bezpieczeństwu na kontynencie. – Wspólnie stoimy u boku Ukrainy i Ukraińców w ich niestrudzonej walce przeciwko imperialistycznej wojnie Rosji – powiedział Scholz.
Zwracał też uwagę, iż Polska i Niemcy to kraje świadczące największe wsparcie dla Ukrainy pod względem politycznym, militarnych oraz jeżeli chodzi o przyjmowanie uchodźców z tego kraju. – Jeszcze ściślej będziemy współpracować w dziedzinie wsparcia Ukrainy, a także towarzyszyć Ukrainie na drodze do UE – oświadczył Scholz.
Zaznaczył, iż „nasza wspólna odpowiedzialność dotyczy również Europy”. – Naszym wspólnym celem jest to, aby rozszerzenie UE o kolejnych członków stało się niebawem rzeczywistością – powiedział Scholz. Dodał, iż Czarnogóra, Mołdawia oraz Ukraina osiągnęły w tym kontekście wielki postęp.
Ocenił ponadto, iż UE z rozszerzenia musi wyjść silniejsza oraz iż jednocześnie potrzebuje wewnętrznego procesu reform. – Rozszerzona Unia Europejska musi być Unią Europejską sprawczą, zdolną do działania – podkreślił niemiecki polityk.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/Marcin Obara