Protest przewoźników na przejściu granicznym w Dorohusku

radio.lublin.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Protest przewoźników na przejściu granicznym w Dorohusku


W Okopach przed polsko-ukraińskim przejściem granicznym w Dorohusku trwa protest polskich przewoźników. w tej chwili na wyjazd z Polski oczekuje około 30 ciężarówek.

Do blokady odniosła się ambasada Ukrainy w Polsce. W opublikowanym na Facebooku oświadczeniu napisano: „strona ukraińska szanuje prawo obywateli do pokojowego wyrażania swojego stanowiska i obrony własnych interesów. Jednocześnie takie działania nie powinny powielać błędów przeszłości ani stwarzać nowych zagrożeń dla Ukrainy. W obliczu trwającej agresji Rosji przeciwko Ukrainie stabilność i przewidywalność łańcuchów dostaw mają najważniejsze znaczenie”.

– Jestem przewoźnikiem z 30-letnim stażem – mówi jeden z protestujących, Jan Teterycz. – Czwarty raz spotykamy się w Dorohusku na proteście. Nie możemy być zadowoleni z sytuacji obecnej na rynku transportowym. Za poprzedniego rządu mieliśmy obiecane, iż rząd się za nami wstawi. Drugi rząd jest, nic się nie wstawił. Nikt nie szanuje pracy przewoźnika polskiego. Jesteśmy ciągle dyskryminowani, bo oni są tak tanimi przewoźnikami, iż nie jesteśmy w stanie z nimi konkurować.

– To nie jest dobre miejsce do rozwiązywania konfliktów – mówi jeden z ukraińskich kierowców. – Martwi mnie, iż takie wydarzenia nastawiają przeciwko sobie nasze narody, zmieniają nastawienie – i tak ono nie jest słodkie historycznie. Już w przeszłości tak było i było strasznie. Po co teraz znowu skłócać ludzi?

– Jak na razie protest przebiega spokojnie – mówi nadkomisarz Ewa Czyż z chełmskiej policji. – Czas oczekiwania na odprawę wynosi ok. 30 godzin. Przepuszczany jest jeden pojazd na godzinę, natomiast transport przewożący pomoc humanitarną, zaopatrzenie wojskowe, paliwa i materiały niebezpieczne, a także autokary przejeżdżają na bieżąco. Apelujemy do kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności, o cierpliwość oraz o stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy.

Strajkujący przed przejściem granicznym w Dorohusku domagają się m.in. przywrócenia zezwoleń dla ukraińskich przewoźników, zmiany w zakresie opodatkowania ich działalności oraz zrezygnowania z systemu kolejki elektronicznej e-czerga.

Ambasada Ukrainy pozostaje w stałym kontakcie z adekwatnymi organami Polski w celu znalezienia dróg rozwiązania sytuacji na granicy.

InYa/ MaTo/ opr. DySzcz

Fot. Krzysztof Radzki

Idź do oryginalnego materiału