Protest rolników w Radomsku [FOTO i VIDEO]

pulsradomska.pl 10 miesięcy temu

W piątek, 9 lutego ulicami Przedborza oraz Radomska przejechała kolumna ciągników. Rolnicy wyjechali na ulice by zaprotestować wobec m.in. wymagań Zielonego ładu oraz zatrzymania niekontrolowanego napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.


Protest rolników na terenie powiatu radomszczańskiego rozpoczął się po godz. 10 w Przedborzu, skąd drogą krajową nr 42 przejechali do Radomska na plac targowy. W sumie do Radomska przyjechało 117 ciągników. Według zapowiedzi rolnicy mają protestować do godz. 18.

NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność” w mediach społecznościowych udostępniło mapę protestów rolniczych. Lista z planowanymi protestami liczyła ponad 260 miejsc w całej Polsce.

Rolnicy sprzeciwiają się wprowadzaniu Zielonego Ładu, napływowi towarów z Ukrainy i zwracają uwagę na spadek opłacalności produkcji. Protestują, ponieważ nie zgadzają się na unijne ograniczenia w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Komisja Europejska chce przedłużyć umowę o bezcłowym handlu z Ukrainą, a derogacje od ugorowania są tylko na 1 rok.

Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru, jak ogłosić strajk generalny – czytamy w komunikacie NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku – dodają.

Rolnicy zapowiadają, iż ten ogólnopolski protest potrwa 30 dni.




Idź do oryginalnego materiału