Przypomną o ostatnim starciu ułanów biorących udział w powstaniu

radiokielce.pl 1 godzina temu
Zdjęcie: 14.02.2025 Kielce. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej / Fot. Wiktor Taszłow


Oddanie hołdu żołnierzom Armii Krajowej, defilada wojskowa oraz rekonstrukcja starcia z okupantem sprzed kilkudziesięciu lat. W miejscowości Białe Ługi w pobliżu Radoszyc odbędą się w niedzielę (27 lipca) uroczystości upamiętniające jedną z ostatnich walk jaką stoczyli żołnierze należący do 27. Pułku Ułanów im. króla Stefana Batorego.

Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” informuje, iż uroczystości rozpoczną się po godz. 15. Jednocześnie przypomina, iż w tym miejscu 27 października 1944 roku 25 Pułk Piechoty Armii Krajowej starł się z Niemcami. Trzeci batalion stanowili ułani z 27. Pułku Ułanów im. króla Stefana Batorego.

– Podczas obchodów poza ułanami będzie można zobaczyć jednostkę wojska polskiego, która do Białego Ługu przyjedzie z Braniewa na Mazurach. To 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej dziedzicząca tradycję 27. Pułku Ułanów. Dowódca jednostki zdecydował, iż jego żołnierze nie tylko powinni szkolić się w nowoczesnych czołgach, ale powinni też kultywować pamięć o żołnierzach Armii Krajowej, których barwy noszą – mówi.

W trakcie uroczystości będzie można zobaczyć kompanię honorową 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Całość zakończy rekonstrukcja starcia, której początek zaplanowano na godz. 17.

27 pułk ułanów walczył w wojnie polsko-sowieckiej. Po kampanii wrześniowej w 1939 roku został rozformowany, jednak kawalerzyści prowadzili dalszą walkę w szeregach Armii Krajowej. W 1944 roku brali udział m. in. jako jedyna jednostka kawaleryjska w Powstaniu Warszawskim. Potem przedarli się w kieleckie lasy. Ostatnią bitwę kawalerzyści 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego stoczyli 8 listopada pod Wincentowem. Następnego dnia jednostka została rozwiązana. Dowódca, większość żołnierzy zdemobilizował, a z pozostałych stworzył mniejsze oddziały, które miały działać samodzielnie.


Idź do oryginalnego materiału