Putin na spotkaniu azjatyckiej „Unii”

polon.pl 2 dni temu

W dniach 3-4 lipca w Astanie odbywa się 24. spotkanie członków Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). SzOW to euroazjatycka organizacja międzynarodowa istniejąca od 2001 roku, a jej głównym celem jest poszerzanie współpracy gospodarczej i wzmacnianie bezpieczeństwa Azji. Organizacja jest zdominowana przez Rosję i Chiny, które są twórcami koncepcji organizacji i jednocześnie jej najistotniejszymi członkami. W szczycie biorą również udział przedstawiciele Azerbejdżanu, Białorusi, Indii, Iranu, Kazachstanu, Kataru, Kirgistanu, Chin, Mongolii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Pakistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Turcji oraz Uzbekistanu.

Władimir Putin planuje odbyć tam spotkania z członkami organizacji, jak również spotkania dwustronne z Xi Jinpingiem – przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej i prezydentem Turcji Tayyipem Erdoganem. Udział w szczycie zaplanował również Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.

SzOW na 23. szczycie w Iranie wydał oświadczenie o negatywnym wpływie „jednostronnego i nieograniczonego rozszerzania globalnych systemów obrony przeciwrakietowej przez niektóre kraje lub grupy krajów” co odwołuje się do pomocy NATO dla Ukrainy. Wskazuje to nastawienie państw członkowskich do konfliktu ukraińsko – rosyjskiego.

Głównym tematem tegorocznego szczytu ma być inicjatywa Kazachstanu o nazwie „O jedności świata na rzecz sprawiedliwego pokoju i harmonii”, dodatkowo poruszone będą kwestie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, oraz ataków terrorystycznych które miały miejsce w państwach członkowskich „Unii”.

Szczyt jest również okazją do rozmów bilateralnych między Rosją i Kazachstanem o wzajemnych stosunkach i dalszej współpracy gospodarczej i militarnej.

Źródło: reuters.com

Rosja szuka zapasów benzyny w Kazachstanie
Idź do oryginalnego materiału