Rada UE i PE zgodziły się na bezcłowy import ukraińskich towarów

dailyblitz.de 9 miesięcy temu
Zdjęcie: rada-ue-i-pe-zgodzily-sie-na-bezclowy-import-ukrainskich-towarow


Rada UE i Parlament Europejski (PE) uzgodniły w środę nową propozycję przedłużenia bezcłowego importu towarów z Ukrainy na rok do 5 czerwca 2025 r., dodając dalsze ograniczenia i możliwość awaryjnego wstrzymania importu do UE szeregu produktów rolnych, w tym drobiu, jaj, cukru, owsa, kukurydzy, zbóż i miodu. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na hipokryzję eurokołchozu w zakresie podjętej decyzji w obliczu wprowadzanych przepisów dotyczących zdrowej żywności tzw. „zielonego ładu” i importu z Ukrainy produktów rolnych, które nie będą objęte tymi obostrzeniami.

„UE postanowiła wzmocnić ochronę wrażliwych produktów rolnych poprzez wzmocnione zabezpieczenia, aby uwzględnić wszelkie negatywne skutki nie tylko dla rynku UE jako całości, ale także dla rynków jednego lub kilku państw UE. Nowy mechanizm awaryjnego wstrzymania importu zostanie dodany dla niektórych wrażliwych produktów, w tym mięsa drobiowego, jaj, cukru, owsa, kukurydzy, zbóż i miodu” – czytamy w dokumencie.

Aplikacja Lega artis

Mechanizm ochronny przewiduje w szczególności nałożenie ceł na niektóre kategorie towarów importowanych z Ukrainy, jeżeli ich wielkość przekroczy średni import z lat 2022-2023.

Komisja Europejska zobowiązuje się również do wzmocnienia kontroli nad importem pszenicy i innych zbóż z Ukrainy.

Nowy dokument musi teraz zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski na sesji plenarnej w kwietniu, a także przez Radę UE, po czym zostanie opublikowany w dzienniku urzędowym i wejdzie w życie.

Obecna bezcłowa umowa importowa z Ukrainą obowiązuje do 6 czerwca 2024 roku.

Protesty rolników realizowane są w tej chwili w UE, a pierwsze z nich rozpoczęły się w 2019 r. w Holandii w związku z zaostrzeniem „zielonych” przepisów w tym kraju. W 2023 r. protesty rozprzestrzeniły się już na inne kraje, a do końca roku objęły 12 państw. Oprócz „zielonej” agendy rolnicy protestują przeciwko niskim cenom swoich produktów z powodu importu ukraińskich towarów, drogich nawozów i paliw oraz niewystarczającego finansowania z budżetu.


Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl

Jeśli uważacie Państwo, iż nasze publikacje zasługują na wparcie pracowników, którzy codziennie przeszukują setki stron, możesz wesprzeć nas, przechodząc na stronę: Wesprzyj Lega Artis

Zastrzegamy, iż nie udzielamy porad prawny pro bono.

Daniel Głogowski

Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: [email protected]

Idź do oryginalnego materiału