Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej. Zmiany mają umożliwić szpitalom większą elastyczność w organizacji świadczeń medycznych.
Szpitale w sieci będą mogły za zgodą prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) zmieniać tryb pełnej hospitalizacji na leczenie planowe lub jednodniowe. Możliwa będzie także zamiana na udzielanie świadczeń z zakresu stacjonarnej opieki długoterminowej w ramach danego profilu.
Nowe możliwości dla szpitali pediatrycznych
Szpitale pediatryczne otrzymają prawo do ograniczenia udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki wyłącznie do osób niepełnoletnich. To rozwiązanie ma lepiej dostosować ofertę do specyfiki placówek dziecięcych.
Związki jednostek samorządu terytorialnego będą mogły tworzyć i prowadzić samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej. Będą także uprawnione do tworzenia podmiotów leczniczych działających w formie spółek kapitałowych i jednostek budżetowych.
Programy naprawcze dla zadłużonych szpitali
Projekt przewiduje wprowadzenie przepisów dotyczących tworzenia i zatwierdzania programów naprawczych dla samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, w których wystąpiła strata netto. Sporządzenie programu ma poprzedzić analiza efektywności szpitala i jego poszczególnych jednostek.
Analogiczne przepisy zaproponowano dla instytutów badawczych i spółek kapitałowych z udziałem co najmniej 51 procent Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub uczelni medycznej. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) będzie analizować programy naprawcze na zlecenie ministra zdrowia.
Kontrowersyjny tryb uproszczony pozostaje
Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia pozostawia możliwość wykonywania zawodu lekarza w trybie uproszczonym przez lekarzy spoza Unii Europejskiej. Będą mogli pracować na podstawie decyzji ministra zdrowia, bez prawa wykonywania zawodu wydawanego przez okręgowe izby lekarskie.
Pierwotna wersja projektu zakładała usunięcie tego przepisu. Rządowe Centrum Legislacji poinformowało, iż był to powód przekazania projektu reformy szpitalnictwa do ponownego rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.
Nowe świadczenia bez skierowania
Projekt wprowadza nowe świadczenie gwarantowane opieki zdrowotnej udzielane w powiatowym centrum zdrowia. Pacjenci nie będą potrzebować skierowania do lekarza medycyny sportowej, optometrysty i psychologa.
Optometrysta otrzyma prawo wystawiania skierowania do okulisty. Te zmiany mają ułatwić dostęp do specjalistycznej opieki medycznej.
Kamień milowy w Krajowym Planie Odbudowy
Reforma szpitalnictwa stanowi kamień milowy w Krajowym Planie Odbudowy, od jej realizacji zależy wypłata pieniędzy z tego programu. Dzięki zmianom oferta szpitali ma być dostosowana do lokalnych potrzeb, w tym do zmian demograficznych związanych ze spadającą liczbą urodzeń i starzejącym się społeczeństwem.
Efektywniej mają być wykorzystywane kadry medyczne, sprzęt i infrastruktura. Projekt umożliwia także łączenie szpitali przez jednostki samorządu terytorialnego.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.