Rekordowy rok dla noclegów przez internet. Podlasie coraz bardziej widoczne na mapie turystyki

bstok.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: Rekordowy rok dla noclegów przez internet. Podlasie coraz bardziej widoczne na mapie turystyki


W 2024 roku Polacy zarezerwowali 39 milionów noclegów za pośrednictwem serwisów takich jak Airbnb, Booking, Expedia i Tripadvisor – wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego. To aż o 19% więcej niż w roku poprzednim. Choć prym wiodą regiony południowe i nadmorskie, województwo podlaskie również notuje wzrosty i coraz chętniej sięga po nowoczesne kanały promocji.

Zgodnie z raportem pt. „Wynajem turystycznych obiektów noclegowych w Polsce za pośrednictwem platform rezerwacyjnych w 2024 r.”, liczba rezerwacji online wyniosła 5,2 miliona, a liczba zarezerwowanych nocy – 14,6 miliona. Aż 3,5 mln rezerwacji dokonali turyści krajowi, a 1,7 mln – zagraniczni. To pokazuje wyraźny wzrost zainteresowania cyfrową turystyką i coraz większe zaufanie do rezerwacji internetowych.

Szansa dla regionu

Choć Podlasie nie znajduje się jeszcze w ogólnopolskiej czołówce, raport GUS pokazuje, iż choćby w takich województwach jak opolskie liczba rezerwacji wzrosła o ponad 50%. To znak, iż trend ten może niedługo dotrzeć również do północno-wschodniej Polski, która z roku na rok staje się coraz atrakcyjniejsza dla turystów poszukujących ciszy, przyrody i autentyczności.

W sytuacji, gdy Małopolska przyciągnęła 9,3 mln noclegów, Pomorze 6,7 mln, a Mazowsze 5,3 mln – Podlasie ma jeszcze spory potencjał do wykorzystania. Tym bardziej, iż podróżujący po Polsce coraz częściej wybierają mniej zatłoczone kierunki i doceniają klimat lokalności.

Cyfrowa obecność to konieczność

Z raportu wynika, iż ponad 61% noclegów turystów zagranicznych zarezerwowanych przez platformy dotyczyło obywateli państw Unii Europejskiej. Najwięcej gości pochodziło z Niemiec, Ukrainy, Czech, USA i Wielkiej Brytanii. To pokazuje, jak ważna jest widoczność obiektów noclegowych w międzynarodowych systemach rezerwacyjnych.

Właściciele podlaskich gospodarstw agroturystycznych i pensjonatów mają realną szansę na rozwój, o ile będą obecni tam, gdzie szukają ich potencjalni klienci – czyli w internecie. Rok 2024 potwierdził, iż branża turystyczna przechodzi cyfrową rewolucję, a lokalne społeczności mogą na niej realnie skorzystać.

Pełna treść raportu GUS dostępna jest na stronie gov.pl, a najnowsze dane dotyczące województw – w bazie Banku Danych Lokalnych oraz Eurostat.

Idź do oryginalnego materiału