Co się dzieje: W wywiadzie dla brytyjskiego "The Telegraph" Victoria Spartz, amerykańska kongresmenka Partii Republikańskiej urodzona w obwodzie czernihowskim w Ukrainie krytycznie odniosła się do sytuacji na wojnie. - Po prostu nie rozumiem, jak oni [Ukraińcy - przyp. red.] mogą być zdeterminowani, by zachować swoje terytoria. Gdyby wygrali wojnę, byłoby zupełnie inaczej - powiedziała w rozmowie. Jednocześnie polityczka poparła decyzję Donalda Trumpa o negocjacjach z Władimirem Putinem. Spartz wyjaśniła, iż w tej chwili "nie ma łatwych rozwiązań".
REKLAMA
Wołodymyr Zełenski skrytykowany: Victoria Spartz zabrała też głos ws. kłótni prezydenta Ukrainy z Donaldem Trumpem i wiceprezydentem J.D. Vancem w Białym Domu. Jej zdaniem Zełenski oddał Ukraińcom "niedźwiedzią przysługę", a także "obraził amerykańskiego prezydenta". Dodała, iż żywi taką samą pogardę do byłego prezydenta USA Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego. - Najlepiej jest wygrywać wojny tak szybko, jak to możliwe. Odkładanie spraw na później zwykle nie kończy się dobrze dla demokracji - stwierdziła kongresmenka.
Zobacz wideo
Amerykańska polityczka chce odwołania Zełenskiego: Na tym jednak ataki na prezydenta Ukrainy się nie skończyły. W rozmowie z "The Telegraph" kongresmenka Partii Republikańskiej wezwała obywateli Ukrainy do odwołania Wołodymyra Zełenskiego. - Będą mieli wybory i jeżeli go wybiorą, stracą resztę kraju - twierdziła. Nie jest to pierwszy raz, kiedy Victoria Spartz negatywnie wypowiada się na temat ukraińskiego przywódcy. Już kilka miesięcy po rosyjskiej inwazji mówiła, iż Zełenski "uprawia teatr". Co więcej, choć początkowo była orędowniczką amerykańskiego wsparcia dla Kijowa, to w 2024 roku głosowała przeciwko pakietowi pomocy o wartości 61 miliardów dolarów, oskarżając rząd Zełenskiego o korupcję i sprzeciwiając się dystrybucji "czeków in blanco". Głosowanie odbyło się kilka dni po ataku Rosji na rodzinne miasto republikanki, co w Ukrainie zostało odczytano jako zdrada.
Więcej: Przeczytaj również artykuł Maćka Kucharczyka "Na wojnie strzelania już mało. Minowanie Podlasia ma sens? Są wnioski z wojny w Ukrainie".Źródło: The Telegraph