Rocznica Powstania Warszawskiego: Między polityką a patriotyzmem

dailyblitz.de 4 miesięcy temu
Zdjęcie: rocznica-powstania-warszawskiego:-miedzy-polityka-a-patriotyzmem


Rocznice ważnych wydarzeń historycznych zawsze przyciągają uwagę społeczeństwa i polityków. Nie inaczej jest z obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego, które staje się okazją do refleksji nad przeszłością i przyszłością Polski. W tym roku jednak narracja wokół tego wydarzenia zyskała dodatkowy wymiar polityczny, gdyż Platforma Obywatelska (PO) i Koalicja 15 października podjęły działania mające na celu „skradzenie” patriotycznej rocznicy Prawej Stronie i Prawu i Sprawiedliwości (PiS).

Walka o Patriotyczne Narracje

PO i Koalicja 13 Grudnia, chcąc zaznaczyć swoją obecność i zaangażowanie w obchody rocznicy Powstania, zdecydowały się na krok, który może być postrzegany jako próba przedefiniowania patriotyzmu w kontekście współczesnej polityki. Wsparcie osób takich jak pani Stawska, Trzaskowski i inni sympatycy opozycji dodało odwagi do bardziej zdecydowanych działań w tej kwestii.

Donald Tusk i Idea Jedności

Szczególną uwagę przyciągnęła aktywność Donalda Tuska, który podczas obchodów rocznicy podkreślał, iż Powstańcy zbudowali jedność, która powinna być fundamentem współczesnej Polski. Tusk, były premier i przewodniczący Rady Europejskiej, starał się wykreować wizję jednoczącego patriotyzmu, odwołując się do bohaterstwa i poświęcenia Powstańców Warszawskich.

Za swoją durną wypowiedź doczekał się jednak „riposty”:

Riposta i Kontrowersje

Jednakże słowa Tuska nie pozostały bez odpowiedzi. Prawa strona sceny politycznej, zwłaszcza przedstawiciele PiS, gwałtownie zareagowali, zarzucając Tuskowi i jego stronnictwu cyniczne wykorzystywanie rocznicy do celów politycznych. Zarzut ten odzwierciedla głęboko zakorzenione podziały w polskiej polityce, gdzie każda ze stron stara się zmonopolizować symbole narodowe i historyczne dla swoich własnych celów.

Oficjalnych reakcji było w internecie sporo. Tutaj reakcja MSZ:

80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie.

W największym akcie zbrojnego oporu w okupowanej Europie, powstańcy Armii Krajowej przez 63 dni walczyli z niemieckim okupantem, próbując wyzwolić miasto przed nadejściem sowieckiej Armii Czerwonej.
#Pamiętamy pic.twitter.com/ubVtl5hGbR

— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP (@MSZ_RP) August 1, 2024

Po latach wydaje się, iż spór o sens powstania powoli odchodzi w kąt. Godzina „W” stała się niemal elementem „popkultury”. Dobrze jednak, iż niektórzy dyskusje o sens przypominają:

Powstanie nie osiągnęło żadnego z zamierzonych celów, zamiast tego poniosło militarną i polityczną klęskę, okupioną niewyobrażalnymi stratami i cierpieniam

ok. 10 tys. zabitych żołnierzy,
ok. 150–200 tys. zabitych cywilów,
ok. 6 tys. zaginionych żołnierzy,
ok. 20 tys.… pic.twitter.com/1BjCOi1Ay0

— Historia.org.pl (@historia_org_pl) August 1, 2024

Z kolei we wpisie Konfederacji raczej już także krytyki decyzji o wybuchu nie znajdziemy:

Dzisiaj mija 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji… pic.twitter.com/fMkxvSzSZG

— Konfederacja (@KONFEDERACJA_) August 1, 2024

I pozostało red. Warzecha:

Chwała powstańcom, ale nie „chwała zwyciężonym”, bo kto przegrywa, ten przegrywa, a nie „wygrywa moralnie”.
Powstanie Warszawskie było czynem od początku skazanym na klęskę, bezsensownym, tragicznym w skutkach, podjętym bez racjonalnego planu i należytego przygotowania, w… pic.twitter.com/Fmfh2fWKsV

— Łukasz Warzecha (@lkwarzecha) August 1, 2024

Tymczasem w radiu publicznym dźwięczy pioseneczka „idziemy w miasto na 17”. Rym jest, sensu mniej. To jednak kolejny dowód, iż z „pop-kulturą” nie wygrasz, a czym dalej od tragedii, pamięta się bardziej bohaterstwo, niż klęskę…

Odnotujmy jednak, iż stolica oddała hołd powstańcom warszawskim w godzinę „W” i o godzinie 17 miasto zatrzymało się na znacznie dłużej niż minutę, by uczcić bohaterów. Rozległy się też dźwięki syren alarmowych i dzwonów kościelnych i to już nie tylko w Warszawie, ale adekwatnie w całej Polsce.

Rondo Dmowskiego zostało spowite dymem z rac. Na Placu Zamkowym mieszkańcy utworzyli ogromny znak Polski Walczącej, a na budynku PAST-y powiewały biało-czerwone flagi z symbolem Polski Walczącej. Nad Warszawą przeleciały samoloty wojskowe, a po godzinie 17 z ronda Dmowskiego w stronę placu Krasińskich wyruszył XIII już Marsz Powstania Warszawskiego.

Znaczenie Historyczne i Polityczne

Rocznica Powstania Warszawskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń w polskim kalendarzu narodowym. To moment, w którym Polacy oddają hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność i niepodległość. Jednocześnie, jest to okazja do refleksji nad współczesnym stanem jedności narodowej i tym, jak historia może być używana w politycznych sporach.

W obliczu takich kontrowersji, warto przypomnieć słowa Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który mówił: „Powstanie Warszawskie jest kamieniem węgielnym naszej tożsamości. Jest lekcją odwagi i poświęcenia, której nie można zafałszować politycznymi grami”.

Nie zawiedli też kibice. choćby innych miast:

Wnioski

Rocznica Powstania Warszawskiego powinna być czasem jedności i refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością Polski. Polityczne spory i próby wykorzystywania historycznych wydarzeń do doraźnych celów mogą zaszkodzić pamięci o bohaterach, którzy walczyli za wolność. Ważne jest, aby wszyscy uczestnicy publicznego dyskursu pamiętali o prawdziwym znaczeniu tych wydarzeń i starali się budować mosty, a nie mury w społeczeństwie.

Podsumowanie

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego w 2023 roku pokazały, jak głęboko podzielona jest polska scena polityczna. Próby „kradzieży” patriotycznych rocznic przez różne partie polityczne są świadectwem tego, jak ważne są symbole i narracje w politycznym krajobrazie. Jednocześnie, jest to przypomnienie, iż jedność narodowa powinna być budowana na fundamentach prawdy historycznej i szacunku dla tych, którzy poświęcili swoje życie za wolność Polski.

More here:
Rocznica Powstania Warszawskiego: Między polityką a patriotyzmem

Idź do oryginalnego materiału