Przeciwdziałanie zagrożeniom dezinformacyjnym ze strony Rosji i Białorusi było niewystarczające, doraźne, niespójne, nierzadko pozorowane – ustaliła komisja ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich. Stojący na jej czele gen. bryg. dr hab. Jarosław Stróżyk, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, zapowiedział też zawiadomienie do prokuratury w sprawie likwidacji delegatur ABW.
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich przedstawiła wnioski z raportu zespołu ds. dezinformacji. Eksperci otrzymali prawie 2 tys. dokumentów jawnych i niejawnych, w tym o klauzuli „ściśle tajne”. Jak podano w raporcie, przeanalizowano prawie 17 tys. stron. Wnioski określono jako alarmujące. Jak podkreślił zasiadający w komisji prof. Adam Leszczyński, socjolog i historyk, ujawniono działania zmierzające do osłabienia państwa polskiego. Z raportu wynika, iż Rosja z pomocą Białorusi prowadzi przeciwko Polsce długofalową wojnę kognitywną. To wrogie działania dezinformacyjne, które mają doprowadzić do zwiększenia polaryzacji społecznej i dewastacji zaufania do struktur demokratycznych, a w efekcie do dezintegracji Zachodu.
Eksperci komisji podkreślają, iż w Rosji wojna kognitywna jest oficjalnie uznaną formą prowadzenia operacji wojennych, na które wydaje się od 2 do 4 mld dolarów rocznie. – Przeciw temu państwo polskie wysunęło niewspółmierne zasoby, a jego działania były chaotyczne – wskazano podczas prezentacji raportu. Jak podano, błędem było odstąpienie w 2016 roku od powołania Departamentu Bezpieczeństwa Cybernetycznego w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dopiero w 2019 roku powstał Referat ds. Komunikacji Strategicznej w MSZ-ecie, w skład którego wchodziło zaledwie trzech pracowników. Zdaniem ekspertów nie wykorzystano potencjału analitycznego Departamentu Przeciwdziałania Dezinformacji NASK. A powołany w 2022 roku pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP nie spełnił swojej funkcji w obszarze rozpoznawania i zwalczania dezinformacji. Tymczasem, jak wskazano, w raporcie pełnomocnika znajdują się informacje dotyczące np. analizy narracji opozycji politycznej w Polsce, szczególnie parlamentarnej oraz niezależnych mediów.