Rośnie napięcie na świecie. Opublikowano niepokojący raport

polsatnews.pl 18 godzin temu

Według opublikowanego raportu "The Copenhagen Peace Report 2025" w tej chwili na świecie toczy się 56 konfliktów zbrojnych, co stanowi najwyższy poziom od zakończenia II wojny światowej. Niektóre źródła, jak Our World in Data, wskazują, iż liczba aktywnych konfliktów może być jeszcze większa. Wszystko zależy od przyjętych kryteriów.

Raport informuje również o wzroście globalnych wydatków na cele militarne. W ciągu ostatniego roku zwiększyły się one o 9,4 proc., osiągając poziom ponad 2,7 biliona dolarów. To już dziesiąty z rzędu rok takiego wzrostu. Największy przyrost odnotowano w Europie - o 17 proc. Zdaniem głównej autorki opracowania, Isabel Bramsen, większa dostępność broni podnosi ryzyko jej użycia i może prowadzić do eskalacji trwających konfliktów.

Kryzys instytucji międzynarodowych

Organizacja Narodów Zjednoczonych, powołana w 1945 roku w celu zapobiegania wojnom, stoi w tej chwili przed poważnym wyzwaniem. Autorzy raportu zwracają uwagę na jej ograniczoną skuteczność w rozwiązywaniu konfliktów. Wskazują oni na potrzebę reformy Rady Bezpieczeństwa. Ich zdaniem obecna struktura nie sprzyja skutecznemu dialogowi, a brak realnego wsparcia ze strony kluczowych państw członkowskich powoduje ograniczenia.

W kontekście narastających napięć geopolitycznych coraz częściej pojawiają się pytania o rzeczywisty wpływ ONZ na sytuację międzynarodową. Liczne rezolucje przyjmowane przez Radę Bezpieczeństwa nie przekładają się na konkretne działania operacyjne, a przypadki łamania prawa międzynarodowego pozostają bez wyraźnych konsekwencji. Organizacja, hamowana przez wewnętrzne podziały i sprzeczne interesy państw członkowskich, w wielu przypadkach pełni w tej chwili funkcję obserwacyjną.

Rosnące napięcia geopolityczne

Rywalizacja o dominację na arenie międzynarodowej pomiędzy Chinami, Rosją a Stanami Zjednoczonymi prowadzi do wzrostu napięć w licznych newralgicznych punktach świata. Zmiana dotychczasowego układu sił, w którym USA pełniły funkcję supermocarstwa, stwarza przestrzeń dla nowych konfliktów i destabilizacji regionów wcześniej uznawanych za stabilne.

Chiny, dysponujące znaczącym potencjałem gospodarczym, są w stanie bez przeszkód wspierać różne strony konfliktów. Zarówno finansowo, jak i poprzez dostawy sprzętu wojskowego oraz amunicji. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.

Rosja, która od czasów ZSRR dążyła do umocnienia swojej pozycji jako globalnego hegemona, w tej chwili stopniowo traci znaczenie na arenie międzynarodowej.

Konflikty zbrojne a sytuacja ludności cywilnej

Działania wojenne mają bezpośredni wpływ na życie milionów osób, w szczególności dzieci. Z danych UNICEF wynika, iż w 2024 roku ponad 473 mln dzieci mieszkało na terenach objętych konfliktem zbrojnym, co odpowiada niemal 19 proc. światowej populacji najmłodszych.

Ponad 52 mln z nich nie uczęszczało do szkoły, a znaczna część zmagała się z niedożywieniem oraz ograniczonym dostępem do podstawowej opieki medycznej.

WIDEO: Incydent podczas spotkania z Tuskiem w Holandii. Interweniowała ochrona
Idź do oryginalnego materiału