Rozpoczął się cykl wydarzeń w 80. rocznicę pacyfikacji Michniowa

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Rozpoczął się cykl wydarzeń w 80. rocznicę pacyfikacji Michniowa


Relacje polsko-ukraińskie, wspólne dążenia do niepodległości, a także walka naznaczona ludobójstwem i przesiedleniami. Te i wiele innych zagadnień przedstawia wystawa czasowa „Polacy – Ukraińcy w latach 1918-1947” otwarta w Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Ekspozycja jest częścią tegorocznych obchodów 80. rocznicy zagłady wsi.

Autor wystawy dr Hubert Seńczyszyn, pełniący obowiązki kierownika działu edukacyjno-historycznego w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie podkreśla, iż ekspozycja przybliża zwiedzającym relacje polsko-ukraińskie w okresie międzywojennym oraz tuż po zakończeniu II wojny światowej.

– Na wystawie staraliśmy się pokazać jak historia naszych narodów w pewnych chwilach łączyła je, a czasami rozdzielała. Wspólne dzieje są naznaczone wydarzeniami tragicznymi, jak rzeź wołyńska czy operacja „Wisła”. Nie brakuje też momentów, które łączyły oba narody. Była to walka z bolszewikami, czy udział Ukraińców w Wojsku Polski w czasie kampanii wojennej z 1939 roku – mówi.

Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, przypomina iż cały rok 2023 jest poświęcony obchodom 80. rocznicy pacyfikacji Michniowa.

– Wystawa porusza trudną, ale istotną tematyką, o której należy mówić. Ekspozycja obejmuje okres od 1918 do 1947 roku. Opowieść zaczyna się od obrony Lwowa w 1918 roku, poprzez współpracę, a także wydarzenia z okresu międzywojennego. Szczególne znaczenie ma okres II wojny światowej, która stworzyła olbrzymią przepaść między Polakami i Ukraińcami. Całość kończy się akcją „Wisła”, czyli wysiedleniami ludności ukraińskiej z obszaru Bieszczad i południowo-wschodniej Polski. Represje dotknęły nie tylko ludzi pochodzenia ukraińskiego. Wysiedlano także Łemków, którzy w ogóle nie wspierali Ukraińskiej Powstańczej Armii – dodaje Tadeusz Sikora.

Obchody 80. rocznicy pacyfikacji Michniowa rozpoczną się w środę 12 lipca. W piątek, 14 lipca w Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się koncert „Oratorium Michnowskie”.

Do 31 lipca w Centrum Edukacyjnym IPN w Kielcach będzie można zobaczyć wystawę dotyczącą represji na polskiej wsi ze szczególnym uwzględnieniem Michniowa.

PROGRAM URICZYSTOŚCI

12 lipca 2023 r.

– 15.00 – Msza Święta

– 16.00 – wystąpienia zaproszonych gości

– 16.30 – złożenie wieńców na mogile pomordowanych mieszkańców Michniowa

– 17.00 – koncert Chóru Fermata

– 18.00 – zwiedzanie Mauzoleum

13 lipca 2023 r.

– 11.00 – Msza Święta dla mieszkańców Michniowa

– 16.00 – Leśna Droga Krzyżowa

– 17.00 – Msza polowa pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanie rodziny gajowego Władysława Wikło


Idź do oryginalnego materiału