Rozwój przez doświadczenie - GROTowisko '24 za nami

polska-zbrojna.pl 6 miesięcy temu

W dn. 22-23 czerwca odbyła się czwarta już edycja konferencji GROTowisko, która organizowana jest nieprzerwalnie od 2021r. Ubiegła sobota minęła uczestnikom konferencji na wymianie doświadczeń jakie płyną od użytkowników na co dzień eksploatujących karabinek MSBS Grot. Niedziela natomiast skupiła wszystkich pasjonatów na zawodach strzeleckich, w których triumfowała 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej.

Pierwsza część konferencji GROTowisko odbyła się w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu gromadząc liczne grono ekspertów, pasjonatów i żołnierzy, którzy poświęcili czas na wymianę doświadczeń z eksploatacji karabinka MSBS GROT, omówieniu zmiany w samej konstrukcji, wyposażeniu dodatkowym czy wersjach kamuflażu. Pochylono się również nad tematem szkolenia żołnierzy według nowego Program Strzelań z Broni Strzeleckiej.

Efekty naszych rozmów, wymiany doświadczeń pozwolą nam dalej wspólnie rozwijać tę broń. Konferencja z producentem ma szczególne znaczenie dla WOT, dla której MSBS GROT jest podstawową bronią strzelecką – powiedział dowódca WOT gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk.

REKLAMA

Głównym punktem spotkania było zaprezentowanie przez p.o. prezesa Fabryki Broni Łucznik Seweryna Figurskiego nowej wersji karabinka MSBS GROT A3 i omówienie zmian jakich dokonano w najnowszym modelu. - Cieszę się, iż kolejny raz się tutaj spotykamy. Z roku na rok GROTowisko reprezentuje wyższy poziom, rozwija się tak jak rozwija się GROT. To jest bardzo mocno połączone ze sobą - GROTowisko i rozwój jednostki broni, platformy MSBS o kolejne poprawki i modyfikacje, bo to tutaj pozyskujemy informację, w którym kierunku jako fabryka powinniśmy iść - powiedział prezes.

- Przy tworzeniu karabinka A3 dążyliśmy do maksymalnej optymalizacji, tak aby spełniał on oczekiwania jak największej liczby użytkowników, mimo iż każdy ma inne preferencje, budowę anatomiczną czy inny szpej. Ale MSBS GROT A3 dzięki swojej modułowości, możliwości konfigurowania jest w stanie spełnić oczekiwania użytkowników na prawdę wysokim poziomie - podkreślił.

Drugiego dnia odbyły się zawody strzeleckie, w których rywalizowali zarówno użytkownicy wojskowi jak i cywilni. W zawodach wojskowych żołnierze konkurowali ze sobą w czterech konkurencjach: karabinek dynamiczny, pistolet dynamiczny, pistolet i karabinek dynamiczny oraz strzelanie precyzyjne z karabinu. Wyszczególniono również drużynową klasyfikację generalną. Pula wyróżnień i medali dowodzi, iż Terytorialsi w razie potrzeby będą skuteczni i gotowi na wszelkie zagrożenia.

W poszczególnych konkurencjach klasyfikacja na podium prezentowała się następująco:

Pistolet dynamiczny - indywidualnie:

1 miejsce - 3 podkarpacka Brygada OT- kpt. Iwona

2 miejsce - 10 Świętokrzyska Brygada OT- st. kpr. Dominik

3 miejsce - Wojskowa Akademia Techniczna- instruktorzy- kpr. Hubert

Karabinek dynamiczny - indywidualnie:

1 miejsce - JWDN GRYF- plut. Konrad

2 miejsce - 13 Śląska Brygada OT- st. sierż. Bartosz

3 miejsce - 4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT- st. kpr. Patryk

Karabin precyzyjny - drużynowo:

1 miejsce - 10 Świętokrzyska Brygada OT

2 miejsce - 25 Brygada Kawalerii Powietrznej

3 miejsce - 19 Brygada Zmechanizowana/kr

Karabinek dynamiczny + pistolet dynamiczny- indywidualnie:

1 miejsce - 10 Świętokrzyska Brygada OT- st. kpr. Krzysztof

2 miejsce - 16 Dolnośląska Brygada OT- plut. Krzysztof

3 miejsce - Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki- por. Bartosz

Klasyfikacja generalna:

1 miejsce - 10 Świętokrzyska Brygada OT

2 miejsce - 3 Podkarpacka Brygada OT

3 miejsce - 13 Śląska Brygada OT

Ponadto, w tym roku odbyły się konkurencje dodatkowe dla chętnych, takie jak: BURPEES, ewakuacja rannego, podciąganie na drążku, wykroki z amunicją, przeciąganie liny drużynowo, ćwiczenia w obserwacji. Po raz pierwszy przeprowadzony został również przegląd zdolności operatorów – żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej - bezzałogowych statków powietrznych (bsp) klasy micro.

Wszystkim uczestnikom GROTowiska-24 gratulujemy determinacji. Do zobaczenia za rok!

Tekst: Zespół prasowy DWOT

red. PZ
Idź do oryginalnego materiału