Rusza kwalifikacja wojskowa na rok 2025 w woj. Lubelskim. Kto musi się zgłosić? Ponad 10 tys. wezwań

spottedlublin.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Kwalifikacja Wojskowa 2025 | fot. LUW


Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski oraz przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji omówili szczegóły kwalifikacji wojskowej przygotowanej na 2025 rok, dla woj. lubelskiego. Procedura nie jest równoznaczna z poborem do wojska, ale służy ewidencji obywateli i ocenie ich umiejętności służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa w woj. lubelskim potrwa do Kwietnia

Kwalifikacja rozpoczęła się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Na terenie województwa lubelskiego funkcjonować będą 24 komisje lekarskie. Ważne jest, by stawiający się do komisji mieli ze sobą dokument tożsamości, dokumenty dotyczące wykształcenia, a także dokumenty medyczne.

Kwalifikacji wojskowej nie należy mylić z poborem do wojska ani ćwiczeniami rezerwy. Kwalifikacja wojskowa ma na celu przede wszystkim zewidencjonowanie obywateli danego województwa i określenie ich zdolności psychicznej oraz fizycznej do służby wojskowej – podkreślał Krzysztof Komorski.

Czym jest kwalifikacja wojskowa w Polsce?

Podczas konferencji podkreślono, iż kwalifikacja wojskowa nie oznacza obowiązku odbycia służby wojskowej ani ćwiczeń rezerwy. Jej głównym celem jest sprawdzenie zdolności psychofizycznej obywateli do ewentualnej służby.

  • Kwalifikacja obejmie:
    ✅ 10 900 mężczyzn z rocznika 2006,
    ✅ 2 400 mężczyzn z roczników starszych,
    ✅ 1 100 kobiet (urodzonych w latach 1998-2006) kończących szkoły medyczne, morskie lub lotnicze.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą na kwalifikację wojskową?

Osoby zgłaszające się na kwalifikację powinny zabrać ze sobą:

  • dokument tożsamości,
  • dokumenty dotyczące wykształcenia,
  • dokumentację medyczną.

Kwalifikacja wojskowa – to profilaktyka na rzecz bezpieczeństwa

Wicewojewoda Wojciech Wołoch zaznaczył, iż kwalifikacja wojskowa to element „budowania i profilaktyki odporności państwa”. Nie należy jej mylić z ćwiczeniami wojskowymi czy poborem.

Kwalifikacja wojskowa odbywa się co roku. Przeprowadza się ją według wojewódzkiego planu kwalifikacji wojskowej, ustalonego przez wojewodę przy współudziale Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Czy macie doświadczenia związane z kwalifikacją wojskową? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!

Idź do oryginalnego materiału