Od północy rozpoczęły się tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą, podczas których funkcjonariusze Straży Granicznej, wspierani przez policję i żołnierzy WOT mogą zatrzymać do wyrywkowej kontroli wytypowane pojazdy. Są pierwsze efekty ich działań. Na granicy z Litwą jeden z patroli zatrzymał kuriera, który próbował przewieźć do Polski nielegalnych migrantów.
Według rządu kontrole są konieczne, by zredukować niekontrolowany przepływ cudzoziemców.
Michał Bura z Podlaskiego oddziału SG poinformował PAP, iż podróżni nie są zaskoczeni ich działaniami. "Nasze kontrole realizowane są sprawnie i szybko. To jest kwestia kilku minut" - powiedział Bura z granicy w Budzisku.
Zatrzymanie kuriera z migrantami
Tuż przed północą jeden z patroli zatrzymał kuriera, który próbował przewieźć do Polski nielegalnych migrantów. "Granica z Litwą. Zatrzymany obywatel Estonii przewożący czterech nielegalnych migrantów, prawdopodobnie obywateli Afganistanu. realizowane są czynności" - podała w komunikacie na portalu X Straż Graniczna.
Województwo podlaskie od kilku dni przygotowywało się do wprowadzenia zapowiadanych przez rząd czasowych selektywnych kontroli na granicy litewskiej. Służby państwowe dostosowały specjalne tablice o zmiennej treści, zainstalowały mobilne kontenery do dokonywania odpraw i oznaczyły punkty kontroli granicznej.
Nowa organizacja ruchu
Powstała także nowa organizacja ruchu. Na terenie dawnego przejścia granicznego Budzisko/Kalwarija na drodze S61 obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Ruch został tam zwężony do prawego pasa, a następnie kierowany na dodatkową jezdnię prowadzącą do Miejsca Obsługi Podróżnych Budzisko Zachód, gdzie będzie następowała selekcja pojazdów do kontroli.
Na przejściu Ogrodniki/Lazdijaj na DK 16 prędkość jest ograniczona do 30 km/h. Ruch w kierunku Litwy będzie odbywał się tak jak dotychczas.
Bezpieczeństwo priorytetem
"Bezpieczeństwo państwa i jego obywateli jest najważniejsze i po to jest ta decyzja o selektywnej kontroli na granicy" - powiedział PAP wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zapewnił w sobotę w Budzisku, iż kontrole mają wzmocnić bezpieczeństwo, ale nie utrudniać życie mieszkańcom, turystom czy przedsiębiorcom korzystającym ze strefy Schengen.
Kontrole będą obowiązywały przez 30 dni, ale rząd nie wyklucza przedłużenia tego okresu. "Uczynimy wszystko, aby te wyrywkowe kontrole były jak najmniej dotkliwe dla obywateli Polski, Litwy i obywateli Unii Europejskiej" - zapewnił szef MSWiA.
Zakres kontroli
Podczas kontroli sprawdzane są tylko te pojazdy, które budzą podejrzenie, iż mogą w nich przejeżdżać nielegalni migranci. Za kontrole na granicy z Litwą odpowiada Podlaski Oddział Straży Granicznej, który realizuje je we współpracy z policją oraz 1 Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej.
W kontrolach uczestniczy także Inspekcja Transportu Drogowego i KAS.
Punkty kontrolne
Granica z Litwą ma 104 km długości, a kontrole będą prowadzone łącznie w 13 miejscach. Trzy z nich to przejścia graniczne: drogowe w Budzisku i Ogrodnikach oraz kolejowe w Trakiszkach. Tam kontrole będą się odbywać w sposób ciągły, przez całą dobę. Pozostałe 10 miejsc to tzw. miejsca kontroli doraźnej, z których będą mogli korzystać rolnicy czy lokalni mieszkańcy.
We wtorek premier Donald Tusk poinformował, iż podjął decyzję o przywróceniu kontroli na granicy z Niemcami i Litwą. Wyjaśnił, iż jest to konieczne, aby zredukować do minimum niekontrolowane przepływy migrantów.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.