Rząd o bezpieczeństwie Polski

polska-zbrojna.pl 17 godzin temu

Nienaruszalność terytorium, zachowanie niepodległości, bezpieczeństwo obywateli i państwa, zrównoważony rozwój i aktywne dążenie do takiego kształtowania międzynarodowego ładu, by ten był korzystny dla Polski – takie są podstawowe założenia Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, którą przyjął dziś rząd.

Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów, pierwszym po dokonanej przez premiera Donalda Tuska rekonstrukcji rządu, gabinet obradował nad dwoma wnioskami przedłożonymi przez Władysława Kosiniaka-Kamysza, szefa resortu obrony. Pierwszy dotyczył nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. To dokument określający cele państwa w tej materii i zasady, którymi władze zamierzają się kierować, by je osiągnąć. Rząd przygotowuje go cyklicznie, we współpracy z podległym prezydentowi Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Dotychczasowa strategia obowiązywała od 2020 roku.

W nowej wersji dokumentu autorzy wyróżnili cztery priorytety. – To nienaruszalność terytorium, zachowanie niepodległości, bezpieczeństwo obywateli i państwa, zrównoważony rozwój i korzystny z punktu widzenia obywateli i państwa kształt systemu bezpieczeństwa – wyliczał na konferencji prasowej rzecznik rządu Adam Szłapka. Za cel strategiczny Polska uznaje rozwijanie systemu powszechnej obrony oraz zwiększenie umiejętności wpływania na kształt polityki NATO i Unii Europejskiej tak, aby była ona w jak największym stopniu zbieżna z naszymi narodowymi interesami. Do tego dochodzi wzmocnienie potencjału gospodarczego i technologicznego, bezpieczeństwa demograficznego, wreszcie ochrona środowiska. Przyjęty dzisiaj przez rząd dokument musi zostać teraz podpisany przez prezydenta.

REKLAMA

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd upoważnił też szefa MON-u do złożenia deklaracji o przystąpieniu Polski do unijnego instrumentu SAFE. Ruch ten otworzy drogę do pozyskania dużych pieniędzy na wydatki związane z obronnością. Unia Europejska chce bowiem przekazać państwom członkowskim na takie cele 150 mld euro. – Program SAFE to gigantyczny sukces Polski i polskiej prezydencji – zaznaczył Szłapka. Zastrzyk pieniędzy ze wspólnotowego budżetu nie tylko pomoże zwiększyć potencjał militarny Europy, ale też otworzy nowe perspektywy przed gospodarkami państw członkowskich. – To jest dźwignia także dla naszej gospodarki. Polska w ramach SAFE będzie mogła pozyskać choćby 100 mld zł. Ministerstwo Finansów zapowiada nawet, iż kwota ta sięgnie 110 mld – podkreślił Szłapka. Dodał jednocześnie, iż takie działania UE nie wynikają z chęci budowania konkurencji wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Wszystko to leży w interesie NATO. Wszyscy widzą, iż wzmocnienie przemysłu obronnego Europy leży w interesie całego Sojuszu – zapewniał rzecznik.

Decyzje rządu skomentował szef MON-u, Władysław Kosiniak-Kamysz. „To dobre decyzje i realne budowanie naszego bezpieczeństwa i naszej odporności” – napisał na portalu X.

Łukasz Zalesiński
Idź do oryginalnego materiału