Strzelnica wojskowa w Biedrusku – tutaj swój majówkowy weekend rozpoczęło 104 uczestników akcji „Trenuj z wojskiem wiosna- lato”. Tym razem szkolenie poprowadziła 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.
Budowa broni, rzut granatem, ustawianie pojedynczej miny czy pokonywanie terenu różnymi sposobami – to tylko kilka ze scenariuszy, jakie przygotowali instruktorzy z wielkopolskiej „Dwunastki”, by pokazać wojsko „od kuchni”.
Co przypadło szkolącym się najbardziej do gustu? Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, iż możliwość wykonania strzelania z karabinka MSBS Grot, który posiadają na swoim wyposażeniu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Ćwiczący mieli okazję strzelać pod okiem instruktorów z amunicji barwiącej typu UTM. Wcześniej wszystkie grupy szkoleniowe zostały zapoznane z budową tej broni.
Poznałem tu sporo wartościowych umiejętności, jak np. wyznaczanie kierunku północy, rozpalanie ogniska dzięki krzesiwa, czy możliwość strzelania. Nie żałuję, iż zgłosiłem się na szkolenie – tłumaczy Marcin, uczestnik „Trenuj z wojskiem”.
Dla nas, jako 12. WBOT, to pierwsza tego typu kampania, ale znam wszystkie zagadnienia, z jakimi dziś się zapoznacie i wierzę, iż będą one dla Was atrakcyjne a wychodząc stąd, będzie towarzyszyło Wam poczucie owocnie spędzonego majowego weekendu. Niech to będzie dla Was przyjemny czas. Być może ktoś stwierdzi, iż mundur jest dla niego – mówił podczas oficjalnego otwarcia, szkolenia ppłk Dariusz Wyrzykowski, dowódca 12. WBOT.
Podczas akcji uczestnicy zostali podzieleni na dziesięć sekcji. Każdej z nich towarzyszył żołnierz, który od początku, aż do końca przeprowadzał przez punkty szkoleniowe i dbał o jej bezpieczeństwo. Uczestnicy mieli także okazję w ramach przerwy śniadaniowej spróbować wojskowych racji żywnościowych.
Ideą kampanii „Trenuj z wojskiem wiosna – lato”, jest zapoznanie chętnych z podstawowymi umiejętnościami wojskowymi i obronnymi. realizowane są zapisy na kolejny termin. Zgłoszenie jest bardzo proste – wystarczy podać imię, nazwisko, wiek i kontakt telefoniczny, pisząc mail na adres: [email protected] lub dzwoniąc: 887 702 137. W szkoleniach mogą wziąć udział obywatele polscy w wieku 15-65 lat.