Sandomierz wspominał polskich bohaterów

radiokielce.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: Sandomierz wspominał polskich bohaterów


W Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Rozpoczęła je msza w intencji ojczyzny w kościele św. Józefa, skąd zebrani przeszli wraz z pocztami sztandarowymi do wojskowej części cmentarza katedralnego. Przy pomniku 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej i 4. Pułku Saperów Wojsko Polskie zaciągnęło honorową wartę.

W swoim przemówieniu burmistrz Sandomierza Paweł Niedźwiedź zwracał uwagę na skalę tragedii wojennej. Przypomniał, iż wojna pozbawiła życia około 6 mln polskich obywateli, a nasz kraj stracił prawie 50 procent powierzchni.

– Był to konflikt, który odhumanizował człowieka, charakteryzował się obozami koncentracyjnymi, masowymi mordami, grabieżami, a słowo „człowiek” przestało brzmieć dumnie. Nasza obecność na dzisiejszych uroczystościach świadczy o szacunku dla wszystkich, którzy zginęli i ponieśli też inne ofiary. To dzięki nim możemy tu dzisiaj być, śpiewać hymn polski, a jutro nasze dzieci pójdą do polskiej szkoły – dodał burmistrz.

Magdalena Socha, przewodnicząca sandomierskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przypomniała postać plutonowego Władysława Barana związanego z Sandomierzem, który walczył na Westerplatte. Powiedziała, iż był on wśród najdzielniejszych, którzy przyjęli pierwszy atak.

– To osoba, która kierowała się patriotyzmem, miłością do obczyzny i troską o to, aby nasz kraj był wolny – stwierdziła.

W uroczystościach uczestniczyła grupa harcerzy i zuchów. Paulina Grębowiec-Kowalska z Komendy Hufca ZHP w Sandomierzu podkreśliła, iż na rocznicy wybuchu II wojny światowej nie może zabraknąć harcerzy, ponieważ ta formacja poprzez swoją historię jest wpisana w to wydarzenie.

– Od małego należy uczyć dzieci i młodzież patriotycznych postaw i razem świętować ważne rocznice – dodała.

Przy pomniku kilka delegacji złożyło wiązanki kwiatów, zapalono znicze. Wśród nich były m.in. władze samorządowe miasta i powiatu, Wojsko Polskie, przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej, organizacje kombatanckie i uczniowie szkół. Zabrzmiał utwór „Śpij kolego”. Następnie zebrani przeszli przed pomnik plutonowego Władysława Barana, aby oddać mu hołd.



Idź do oryginalnego materiału