Sondaż – jakie są największe obawy Polaków?

bejsment.com 2 godzin temu

Najbardziej Polacy obawiaja się wojny. Na zdjęciu zniszczenia w Kijowie na skutek wojny na Ukrainie.

Największy niepokój wśród Polaków budzi wizja przeniesienia konfliktu zbrojnego z Ukrainy na terytorium Polski – taki scenariusz przeraża 40 proc. ankietowanych.

Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował w środę wyniki sondażu zatytułowanego „Stosunek mieszkańców państw Grupy Wyszehradzkiej wobec uchodźców wojennych z Ukrainy”, obejmującego Polskę, Węgry, Słowację i Czechy. Spośród polskich uczestników badania 40 proc. wskazało, iż najbardziej boją się rozprzestrzenienia wojny na Polskę. Drugą pozycję wśród największych obaw zajmuje wzrost cen i inflacja, na co wskazało 36 proc. osób, a trzecie miejsce to lęk przed potencjalnym użyciem przez Rosję broni jądrowej na Ukrainie, co martwi 28 proc. badanych.

Kolejne obawy dotyczą wzrostu liczby migrantów z Afryki i Azji próbujących przedostać się do Polski (26 proc.) oraz zwiększenia fali uchodźców z Ukrainy (23 proc.).

Strach przed wojną odbija się także na postawie Polaków wobec uchodźców z Ukrainy. Aż 63 proc. ankietowanych uważa, iż pomoc powinna być ograniczona do tych Ukraińców, którzy pochodzą z obszarów dotkniętych bezpośrednimi działaniami wojennymi lub z terenów zajętych przez Rosję, a nie udzielana wszystkim, jak to ma miejsce obecnie.

Dr hab. Piotr Długosz, profesor UKEN w Krakowie i kierownik Interdyscyplinarnego Laboratorium Badań nad Wojną w Ukrainie, zwrócił uwagę na istotne zmiany w porównaniu do ubiegłorocznych badań.

– Choć inflacja przez cały czas budzi obawy, to strach przed przeniesieniem wojny do Polski wyraźnie wzrósł. Przed rokiem był on na szóstym miejscu, dziś znajduje się na czele – zaznaczył.

Profesor Długosz wskazał, iż te wyniki mogą odzwierciedlać skutki wojny hybrydowej, którą prowadzą Rosja i Ukraina.

– Gdyby konflikt na Ukrainie nagle się zaostrzył i nastąpiła kolejna duża fala uchodźców, Polska mogłaby już nie zapewnić im takiej pomocy, jak w pierwszym roku wojny – ocenił.

Badanie European National Panels zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie 728 respondentów w dniach 14-18 października.

Idź do oryginalnego materiału