Spadochroniarze na warcie w UE

polska-zbrojna.pl 3 dni temu

Polska, tworząc Grupę Bojową Unii Europejskiej, bierze odpowiedzialność i pokazuje, iż jest jednym z liderów w Unii. To jest nasz wkład w bezpieczeństwo Europy i świata – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Krakowie. Minister obrony zainaugurował roczny dyżur bojowy Grupy Wyszehradzkiej. Jej główną siłę stanowią żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej.

– To jest istotny moment dla Europy i dla Polski. W obliczu narastającej wojny hybrydowej, pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę, napaści na polską granicę i ataku na życie i zdrowie naszych żołnierzy i funkcjonariuszy. Wobec ataku na granice Litwy, Łotwy, Estonii, próby nielegalnego ich przekraczania oraz tego wszystkiego, co się dzieje w Europie, m.in. aktów sabotażu, dywersji i ataków w cyberprzestrzeni, Unia Europejska musi być aktywna i stanowcza – mówił wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON-u wziął udział w Krakowie w uroczystości z okazji inauguracji dyżuru Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej. Uroczystość odbyła się na terenie 6 Brygady Powietrznodesantowej, bo to właśnie na bazie tej jednostki sformowano unijne siły szybkiego reagowania. Polaków w dyżurze będą wspierać żołnierze z Czech, Słowacji i Węgier.

Wicepremier Kosiniak-Kamysz podkreślił, iż UE jeszcze bardziej powinna angażować się w sprawy bezpieczeństwa. Wspomniał o konieczności odbudowy przemysłu zbrojeniowego w krajach europejskich oraz zaznaczył, iż UE powinna mieć także komisarza do spraw bezpieczeństwa, obronności i przemysłu zbrojeniowego. – Potrzebne jest również szybkie reagowanie. Grupa Bojowa UE bierze odpowiedzialność przez 12 miesięcy i wypełnia założenia kompasu strategicznego UE, który powstał po wybuchu wojny w Ukrainie – dodał szef MON-u.

REKLAMA

Film: Magdalena Kowalska-Sendek, Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV

Wicepremier wyjaśnił też, dlaczego Polska ponownie deleguje siły do unijnego dyżuru. – Na początku roku wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa zwrócił się do wszystkich członków UE z prośbą o wypełnienie luki w formowaniu grupy bojowej. Nie było wielu chętnych i gotowych. To znaczy, iż stan przygotowania w wielu pastwach jest nieadekwatny do zagrożeń. Ale Polska te zagrożenia rozumie i jest gotowa – podkreślił Kosiniak-Kamysz. – Podjęliśmy więc decyzję o wystawieniu możliwie jak najszybciej GBUE. Polska bierze tę odpowiedzialność, pokazując, iż jest jednym z liderów Unii. To jest nasz wkład w bezpieczeństwo Europy i świata – dodał.

Minister obrony podziękował także dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej i spadochroniarzom za podjęcie wyzwania i bardzo szybkie przygotowanie do dyżuru. – Wolność potrzebuje siły, odwagi, sprawności działania. To wszystko ma GBUE, którą wystawia Polska wraz z sojusznikami. Jesteśmy z was bardzo dumni. Polska jest wdzięczna za waszą służbę, poświecenie i gotowość do obrony naszych wartości – dodał szef MON.

Dowódca 6 BPD i jednocześnie dowódca Grupy Bojowej UE gen. bryg. Michał Strzelecki wyjaśnił, iż dyżur w UE będzie trwać rok, a nie jak dotychczas sześć miesięcy. – 1 lipca GBUE utworzona na bazie 6 BPD rozpoczęła dyżur, który potrwa aż do 30 czerwca 2025 roku. Będziemy w tym czasie podtrzymywać zdolność do natychmiastowej reakcji na potencjalne zagrożenia jako awangarda systemu reagowania kryzysowego UE – powiedział gen. Strzelecki. – Nie jest to dla nas zadanie nowe. Otwieranie kierunków operacyjnych w znacznej odległości od granic RP w ramach operacji realizowanych w środowisku międzynarodowym jest wpisane w proces szkolenia współczesnych wojsk powietrznodesantowych i corocznie doskonalone podczas międzynarodowych ćwiczeń, takich jak „Swift Response”, „Baltops” czy „Falcon Leap”. Czujemy dumę z tego, iż to właśnie nam, spadochroniarzom, już po raz trzeci powierzono zadanie utworzenia dowództwa GBUE, a także trzonu jej sił – podkreślił dowódca 6 Brygady. – To nasz wkład w kreowanie bezpieczeństwa Unii Europejskiej i naszych ojczyzn – dodał generał.

Grupa bojowa to unijne siły szybkiego reagowania, zdolne do działania w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. GBUE pozostaje w ciągłej gotowości bojowej w trakcie trwania dyżuru i może zostać skierowana w promieniu 6 tysięcy kilometrów od Brukseli do udzielania pomocy humanitarnej, prowadzenia misji ratunkowych, misji stabilizacyjnych, operacji pokojowych, zarządzania kryzysowego czy repatriacji europejskich obywateli. Od momentu, gdy na szczeblu politycznym zapadnie decyzja o skierowaniu GBUE do akcji, żołnierze mają maksymalnie 14 dni na podjęcie działań. A ich misja może trwać od 30 do 120 dni.

Wyszehradzka Grupa Bojowa UE liczy nieco ponad 2300 żołnierzy, z tego większość stanowią Polacy. Czeskie siły zbrojne delegują kilkudziesięciu żołnierzy, którzy będą odpowiadać za zabezpieczenie medyczne, Słowacja wydziela komponent śmigłowcowy, a Węgrzy zapewniają strategiczny transport powietrzny. Batalion manewrowy GBUE tworzą żołnierze 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, ale siły do grupy bojowej delegują także Dowództwo 6 BPD oraz 6 Batalion Dowodzenia. Spadochroniarzy będą wspierać również żołnierze z innych jednostek, m.in. 2 Pułku Saperów, 12 Dywizji Zmechanizowanej, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Magdalena Kowalska-Sendek
Idź do oryginalnego materiału