Na płycie lotniska w Polskiej Nowej Wsi odbył się piknik wojskowy, ale 85 lat temu wzbiły się w tym miejscu samoloty Luftwaffe i poleciały w kierunku Wielunia, by zbombardować miasto. Rozpoczęła się wówczas II Wojna Światowa. W ten sposób upamiętniona została ta rocznica.
– Przede wszystkim trzeba przypominać, iż wojna to nie jest zabawa, tak jak pokazują to gry komputerowe na przykład, a poważna sprawa. Wojna to cierpienie wielu ludzi, to zniszczenia i ogromne koszty. Wojna jest związana z bólem, śmiercią i okrucieństwem. – mówi dr hab. Tomasz Ciecierski, prof. Uniwersytetu Opolskiego, organizator wydarzenia.
Piknik to jednak nie jedyny symbol upamiętniający tę historyczną rocznicę.
– Wieluń ma swoje miasta partnerskie i jednym z nich jest Osterburg i nasza młodzież, ramię w ramię z młodzieżą z Osterburga wybiegają stąd, z Polskiej Nowej Wsi i biegną przez całą noc, by rankiem 1 września dobiec do Wielunia. W ten sposób pokazują historię, ale i moc przyjaźni. – dodaje Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.
Na pikniku można było zobaczyć elementy sprzętu wojskowego, obejrzeć wystawę poświęconą tej rocznicy i zjeść wojskową grochówkę.
dr hab. Tomasz Ciecierski, Jan Książek:
Autor: Maria Honka