Dane na temat kadry medycznej pochodzą z Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz GUS.
Najmniejsza liczba lekarzy w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców w 2023 roku wystąpiła w województwach: lubuskim i opolskim i jest to spowodowane faktem, iż są to najmniejsze województwa w kraju. Zgodnie z danymi rocznika statystycznego średni wiek lekarzy w Polsce to 51 lat, natomiast na Opolszczyźnie to 55 lat.
– jeżeli chodzi o liczbę pracowników personelu medycznego, to on nie zmienia się mocno w przeciągu ostatnich lat – mówi Hanna Sterniuk-Mościcka z Urzędu Statystycznego. – jeżeli chodzi o pracowników służb medycznych, to mamy tutaj lekarzy, którzy mają 55 lat i więcej, są to więc osoby z dużym doświadczeniem, ale też osoby, które niebawem wejdą w wiek emerytalny. jeżeli chodzi o lekarzy w wieku od 55 do 64 lat, to w roku 2023 mieliśmy ich ponad 600, natomiast ponad 500 to były osoby w wieku ponad 65 lat i więcej.
– Zarząd spółki przyjął taką zasadę, iż nie może być pustki, czyli przerwy pokoleniowej pomiędzy lekarzami pierwszego kontaktu – mówi Jolanta Kawecka, rzeczniczka prasowa Centrum Zdrowia w Opolu. – Z tego też powodu w okresie, kiedy było najgorzej, przyjmowaliśmy kadrę z Ukrainy. To są bardzo dobrze wykształceni lekarze. Lekarka z Ukrainy jest kierownikiem naszej jednej placówki. Także rzeczywiście fluktuacja kadr jest, jednak zarząd spółki radzi sobie z tą sytuacją.
Lekarzy w wieku od 35 do 44 lat w naszym regionie mamy niespełna czterystu. przez cały czas najbardziej poszukiwani lekarze zgodnie z raportem portalu HireDoc.pl to psychiatrzy, dermatolodzy i endokrynolodzy.
Hanna Sterniuk-Mościcka, Jolanta Kawecka:
Więcej na ten temat:
autor: DGZ/KZL