Stacja Muzeum planem zdjęciowym filmu Patryka Vegi

raportkolejowy.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: Plan zdjęciowy filmu Putin w reż. Patryka Vegi


Wagon salonowy Ashx 01 oraz wagon pasażerski BCi-29, znajdujące się w taborze Stacji Muzeum w Warszawie, stały się planem zdjęciowym nowego filmu Patryka Vegi „Putin”, który 10 stycznia wszedł na ekrany polskich kin.

Wagon salonowy serii Ashx 01 (fot. Stacja Muzeum)

– Zdjęcia do filmu „Putin”, w reżyserii Patryka Vegi, były w 2024 r. kręcone we wnętrzach wagonu salonowego Ashx 01 oraz wagonu pasażerskiego BCi-29 – informuje Stacja Muzeum. – Do obu wagonów wstawiono elementy scenografii. Dodatkowo w wagonie salonowym oryginalna drewniana boazeria z intarsjowanymi widokami polskich miast została przysłonięta widokami miast związanych z architekturą Wschodu, tak aby odpowiadać potrzebom filmu.

Zdjęcie z wnętrza wagony salonowego Ashx 01 reżyser opublikował w swoich social mediach.

– Na planie filmu Putin – między przeszłością a teraźniejszością. To ujęcie Sobczaka i młodego Putina symbolizuje moment, kiedy polityczne układy zaczęły kształtować przyszłość Rosji, która znamy dziś – pisze Vega.

Film wchodzi do polskich kin 10 stycznia. O czym jest produkcja*?

„Putin jest na szczycie władzy. Prawie osiągnął swoje marzenie i odbudował rosyjskie imperium. Zamknął usta wrogom, przyjaciół nie ma, a w Moskwie rządzi strach. Cały świat boi się Rosji, ale jej nie ceni, a sam Putin stał się własną karykaturą. Wszyscy czekają na upadek najbardziej znienawidzonego i niebezpiecznego dyktatora naszych czasów.

Skąd się wziął, jak doszedł do władzy, kogo zabił a komu słono zapłacił. “Putin” to dogłębna analiza życia i psychiki rosyjskiego lidera oparta o znane fakty lub nieoficjalne przekazy – od wczesnego dzieciństwa, kiedy został porzucony przez matkę aż do czasów współczesnych i wojnę w Ukrainie. Czy da się zrozumieć motywy i działania jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnej polityki? Czy czeka nas III wojna światowa?”

*Opis pochodzi od producenta.

Plan zdjęciowy filmu “Putin” w reż. Patryka Vegi

Historia wagonu salonowego Ashx 01

W roku 1939 zakłady H. Cegielski S.A. w Poznaniu realizowały umowę na dostawę 6 wagonów dla Międzynarodowego Towarzystwa Wagonów Sypialnych i Wielkich Ekspresów Europejskich (CIWL). Niestety, wybuch II Wojny Światowej przerwał dostawę tych wagonów i we wrześniu 1939 roku dwa ostatnie z w/w wagonów pozostały niewykończone na terenie zakładów HCP. Były to wagony CIWL o numerach 4223 i 4224. Po zajęciu zakładów HCP przez Niemców, podjęto decyzję o przebudowie obu wspomnianych wagonów na reprezentacyjne wagony salonowe dla nazistowskich dygnitarzy: A. Greisera i R. Ley’a, jednak aż do wyzwolenia Poznania w lutym 1945 roku, przebudowa tych wagonów również nie została ukończona i władze polskie przejęły je na terenie zakładów HCP.

Prezentowany wagon jest właśnie jednym z tych dwóch wagonów (ex WR 4223), który po usunięciu nazistowskich symboli oraz adaptacji i zmianie wystroju wnętrza, przekazany został do eksploatacji na PKP jeszcze w roku 1946. Wagon ten otrzymał polskie oznaczenie typu 26W i jako reprezentacyjny wagon salonowy PKP, oznaczony został numerem 01.

Idź do oryginalnego materiału